Poseł Łukasz Gibała zwrócił się do ministra finansów o zwiększenie w przyszłorocznym budżecie państwa puli środków, które trafią do Kancelarii Prezydenta RP z przeznaczeniem na renowację krakowskich zabytków. O podpisanie swojej interpelacji w tej sprawie poprosił wszystkich posłów z Małopolski. Niestety, jak się okazało, krakowskie zabytki nie są dla większości z nich priorytetem ? zwłaszcza dla parlamentarzystów partii wciąż jeszcze rządzącej.
Na prośbę Gibały o wsparcie starań o zwiększenie środków na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa odpowiedziało tylko trzech posłów: Krzysztof Szczerski i Piotr Ćwik z PiS oraz Andrzej Romanek z Solidarnej Polski. Krakowskie zabytki nie były wystarczająco ważnym powodem do ponadpartyjnego sojuszu dla żadnego z krakowskich czy małopolskich posłów Platformy Obywatelskiej. A sprawa, zdaniem Łukasza Gibały, jest takiego sojuszu co najmniej godna. ? W latach 2009-2013 do dyspozycji Kancelarii Prezydenta z przeznaczeniem na ten cel przewidywano w budżecie co roku około 40 mln złotych. W roku 2014 pula środków spadła do 30 mln, taka sama kwota utrzymała się w tym roku. To ogromny spadek, bo aż o 25% ? alarmuje Gibała. ? Krakowskie zabytki zasługują na o wiele więcej. To przecież nasze dobro narodowe, polski rząd musi mieć tego świadomość ? mówi. Poseł przypomina również, że przed dwoma laty samo istnienie Funduszu było zagrożone. Do głosów popierających jego likwidację, podnoszonych przez inne duże polskie miasta, dołączył w pewnym momencie nawet ówczesny minister kultury, Bogdan Zdrojewski. Łukasz Gibała skierował wówczas interpelację w tej sprawie do ministra Zdrojewskiego. Pismo, w którym prosił o ochronę NFRZK, wysłał także do samego Prezydenta Komorowskiego. Z pozytywnym skutkiem ? Fundusz nie został zlikwidowany. Niestety to właśnie wówczas, w roku 2013, tak drastycznie obcięto nakłady budżetowe na krakowskie zabytki.
Dlaczego Gibała zwrócił się w tej sprawie do ministra Szczurka? Mechanizm dotowania renowacji krakowskich zabytków jest skomplikowany. Narodowym Funduszem Rewaloryzacji Zabytków Krakowa zarządza Prezydent RP. Na poziomie lokalnym pieniądze z Funduszu dzieli Społeczny Komitet Ochrony Zabytków Krakowa, któremu przewodniczy prof. Franciszek Ziejka, były rektor UJ. Jednak na początku długiej drogi dzielenia środków na krakowskie zabytki jest polski rząd. Wyłącznie on ma prawo tworzenia projektu budżetu państwa. W praktyce więc budżet konstruuje minister finansów ? i to głównie od niego zależy, jaka pula środków trafi do Kancelarii Prezydenta z przeznaczeniem na NFRZK.