„Zabłocie. Komu? Po co?” to temat przewodni III edycji Festiwalu Kultury i Mediów Polikultura, któremu podporządkowana jest formuła wszystkich wydarzeń festiwalowych. Festiwal odbywa się w dniach 22-31 maja 2015 roku i ma miejsce na krakowskim Zabłociu oraz na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorami przedsięwzięcia są studenci I roku zarządzania kulturą i mediami UJ wraz z koordynującymi ich działania pracownikami Instytutu Kultury.
III edycja festiwalu stanowi okazję do podjęcia refleksji nad specyfiką krakowskiego Zabłocia. Organizatorzy Polikultury stawiają następujące pytania: kto tworzy społeczność tej dzielnicy oraz w jakim kierunku postępują zmiany związane z procesem rewitalizacji. Lokalizacja nie jest przypadkowa – festiwal jest jedynym tego typu przedsięwzięciem na Zabłociu, które ma na celu zaktywizować kulturalnie tę część Krakowa.
Festiwal Polikultura tworzy 14 wydarzeń głównych i 2 wydarzenia towarzyszące organizowane we współpracy ze Sztuką Smart oraz Kołem Nowych Mediów. Wstęp na wszystkie z nich jest bezpłatny. Wśród festiwalowych eventów warto wyróżnić koncert muzyki noise Wilhelma Brasa, który zainauguruje Festiwal na Zabłociu oraz wydarzenie związane z kulturą Euromajdanu, obejmujące wykłady, dyskusję i koncert Artura Kryvycha. W sobotę zobaczyć będzie można wystawę fotograficzną, spektakl rysunkowy oraz wziąć udział w plenerowym pokazie filmów. Festiwal zakończy gra miejska, wernisaż interdyscyplinarny oraz pokaz mody. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej: http://www.polikultura.pl/program/.
Wśród gości Polikultury warto wymienić: Karola Paciorka – vlogera znanego z kanału na Youtube Lekko stronniczy, Artura Kryvycha – wokalistę i uczestnika The Voice of Poland, Edytę Dufaj – fotografkę i laureatkę wielu nagród krajowych oraz zagranicznych (m.in.. Grand Prix of the International Landscape Photography Biennale 2012), Annę Gabryś – doktor nauk historycznych UJ i autorkę książki Salony krakowskie oraz Michała Wójciaka – absolwenta krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru i laureata wielu nagród (m.in. nagrody Claude?a Bonucci?ego w moskiewskim konkursie Russian Silhouette 2013). Pełna lista gości dostępna jest na stronie internetowej w zakładce: http://www.polikultura.pl/portfolio/artysci/.
Koordynatorem przedsięwzięcia jest Michał Pałasz, menedżer kultury, nauczyciel akademicki UJ i AGH, doktorant Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w tematyce mediów społecznościowych oraz dyrektor programowy Muzeum Erotyzmu.