Straż miejska w sobotę (6 czerwca ) nakazała mieszkańcom squatu opuścić nielegalnie zajmowaną kamienicę przy ul. Limanowskiego. Squattersi nie posłuchali, bo nie było pisemnego nakazu ze strony gminy. W poniedziałek akcja służb była skuteczniejsza. Policjanci zatrzymali kilka osób, które dobrowolnie nie chciały opuścić kamienicy i zabarykadowały się na balkonie. Zdaniem przedstawicieli squattersów zatrzymano 6 osób, wszystkie bez podania przyczyny.
Squattersi wprowadzili się do zabytkowej kamienicy przy ulicy Limanowskiego kilka miesięcy temu, jak twierdzą zaczęli remontować zaniedbaną i zrujnowaną kamienicę by stworzyć w niej ogólnodostępne centrum społeczno-kulturowe.
„Od kilku miesięcy ciężko pracujemy, by przywrócić życie zabytkowej kamienicy, która przez wiele lat stała pusta i popadała w ruinę. Załataliśmy już dach, wynieśliśmy gruz, wyremontowaliśmy kilka pokoi, wszystko po to, by uczynić z niej dom i niezależne, ogólnodostępne i niekomercyjne centrum społeczno-kulturalne ReAktor. W murach kamienicy będzie się mieścić m.in. warsztat rowerowy, biblioteka, galeria, kawiarnia, kino, Wolna Szkoła, miejski ogród, akcja Jedzenie Zamiast Bomb, a także każda inicjatywa, dla której nie ma miejsca w systemie, w którym zamiast interesu społecznego, liczy się interes kapitału – piszą w oświadczeniu członkowie kolektywy ReAktor.
Oświadczenie ZBK :
Nieruchomość położona w Krakowie przy ul. Limanowskiego 45 ma nieuregulowany stan prawny.
W LWH (odpowiednik księgi wieczystej) dla tej nieruchomości jako właściciel ujawniona jest osoba fizyczna, która prawdopodobnie nie żyje. Gmina Miejska Kraków prowadzi działania w kierunku uregulowania stanu prawnego kamienicy.
Do czasu zakończenia ww. czynności Gmina Miejska Kraków nie może swobodnie dysponować ww. nieruchomością, w tym również czynić jakichkolwiek nakładów (np. przeprowadzać prac budowlanych w zakresie remontu kapitalnego nieruchomości). Ewentualne działania dotyczące zagospodarowania (w tym ewentualnego remontu kamienicy) będą możliwe po uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości.
Przebywanie osób na terenie budynku przy ul. Limanowskiego 45 w Krakowie nie jest możliwe z uwagi na stan techniczny i prawny obiektu. Natomiast Gmina Miejska Kraków jest otwarta na rozmowy dotyczące udostępnienia na potrzeby środowiska Squattersów innego lokalu, którego stan prawny i techniczny pozwala na zagospodarowanie.
W 2009 r. grupa Squattersów samowolnie zajęła inny znajdujący się w zasobach Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie budynek, położony przy ul. Limanowskiego. W trakcie prowadzonych wówczas rozmów ustalono, że możliwe jest otrzymanie przez „Squattersów” lokalu z zasobu komunalnego na prowadzenie działalności artystyczno – kulturalnej – musi się to jednak odbyć zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami i przepisami prawa. W związku z tym poinformowano przedstawicieli „Squattersów” jakie działania powinni podjąć aby móc ubiegać się o przyznanie lokalu. Do dnia dzisiejszego do Gminy Miejskiej Kraków nie wpłyną żaden wniosek od ww. środowisk o udostępnienie lokalu na prowadzenie wskazanej działalności. Jeżeli taki wniosek wpłynie, to zostanie rozpatrzony zgodnie z obowiązującymi na terenie Gminy Miejskiej Kraków zasadami. Gmina Miejska Kraków pozostaje otwarta na dialog dotyczący udostępnienia innej przestrzeni, która mogłaby zostać przeznaczona na potrzeby ww. środowisk.[wegallery id=”60992″ type=”grid” col=”4″ caption=”no” link=”file”]