Nawet kilkaset miejsc na stażach i praktykach ? to oferta dla studentów kierowana w wakacje przez międzynarodowe organizacje działające w Małopolsce, m.in. Shell Business Operations, Capgemini czy Luxoft. Już od kilku lat prowadzą one tego typu projekty, a ich zakres stale rośnie. Coraz większa grupa studentów wie, że lato to czas, który warto poświęcić na praktykę zawodową. Na wsparcie mogą liczyć także pracownicy. Firmy oferują im dopłaty do studiów podyplomowych i szkolenia.
W 2014 roku Kraków – jako jedyne miasto Europy – znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu Tholons, oceniającego najlepsze lokalizacje na świecie dla inwestorów z branży usług. – Kraków zajmuje wiodącą pozycję pod względem zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu w Polsce. W około 80 centrach usług z zagranicznym kapitałem pracuje tu już ponad 33 tys. specjalistów ? mówi Piotr Dziwok, prezes zarządu Shell Polska i dyrektor generalny Shell Business Operations Kraków, centrum zatrudniającego w stolicy Małopolski ponad 2100 specjalistów.
A ma być jeszcze lepiej, bo według najnowszego raportu ?Polska 2025. Nowy motor wzrostu w Europie? opracowanego przez McKinsey&Company, w ciągu najbliższych 10 lat zatrudnienie w tej gałęzi rynku może wzrosnąć do 450-600 tysięcy stanowisk w skali kraju. Co za tym idzie, największym beneficjentem może być właśnie liderujący w rankingach zatrudnienia Kraków. A wraz z nim ? przyszłe młode kadry, kształcące się na małopolskich uczelniach.
Letnie staże w Krakowie
Lokalnie działające centra biznesowe robią więc wszystko, by w przyszłości operować w pełni wykwalifikowaną kadrą. Czołowe firmy – takie jak Shell, IBM, Capgemini, PwC, Samsung czy Luxoft – specjalizują się w wakacyjnych stażach, na które może aplikować każdy chętny student. Miejsc jest przynajmniej kilkaset. Firmy Inwestują w absolwentów i studentów, którzy mają okazję szybko i skutecznie przekuć teoretyczną wiedzę w praktyczne kompetencje.
Przykładowo, w krakowskim Shell Business Operations, zatrudniającym 2100 osób posługujących się 17 językami obcymi, stażyści realizują w ciągu trzech miesięcy płatnej praktyki dedykowany specjalnie dla nich projekt. Jego efekty ocenia kadra menedżerska. Tylko w tym roku centrum przygotowało 20 miejsc na tak wyspecjalizowane staże. Na jedno dostępne miejsce zgłosiło się średnio 3 kandydatów, wyłonionych m.in. w ramach assesment center. Każdy z uczestniczących w rekrutacji może liczyć co roku na informację zwrotną od rekruterów ? nie tylko osoby, które dostają się na staże.
Stażyści Shell realizują projekty m.in. w działach finansowym, logistycznym, HR i komunikacji. Znajdują się wśród nich także tak oryginalne zadania, jak te związane z komunikacją w językach tureckim i holenderskim. Z kolei Capgemini Polska przygotowało łącznie ok. 60 miejsc na letnie praktyki i staże. Studenci mogą wysyłać swoje zgłoszenia m.in. do krakowskiego i katowickiego centrum firmy (działy BPO oraz Infrastructure Services).
Najpierw staż, potem praca i? nauka
– Najbardziej obiecujące oferty przedstawiają duże marki o silnej pozycji na rynku i rosnącej liczbie tworzonych wakatów. Według raportu ?Employer and Student Survey” portalu Internships.com, aż 73 proc. dużych firm w Stanach Zjednoczonych rekrutuje stażystów w celu znalezienia pracowników na pełen etat. Podobne mechanizmy możemy obserwować obecnie w Polsce i Krakowie – mówi Przemysław Berendt, Wiceprezes ds. Marketingu w Luxoft, międzynarodowej spółce IT notowanej na nowojorskiej giełdzie, która zatrudnia w Krakowie i Wrocławiu łącznie ponad 1000 osób.
Taka sytuacja ma miejsce np. w UBS Kraków, gdzie program praktyk organizowany jest przez cały rok, a stałą pracę otrzymuje ok. 80% uczestników. Szansę na poznanie specyfiki pracy firmy poprzez praktyki oraz staże ma około 100 osób rocznie.
Staże i praktyki to jednak nie wszystko, a realna edukacja nie kończy się na studiach magisterskich. Zarówno młodzi, jak i doświadczeni pracownicy centrów biznesowych stale się doszkalają. Z jednej strony czołowe firmy wspierają ekspertów w nauce języków (według ABSL robi to 80% z nich) oraz edukacji podyplomowej i certyfikacjach (60%), a z drugiej ? same stale oferują kursy dla kadry.
Pracownicy Shell Business Operations biorą udział w rozbudowanych programach rozwoju zawodowego czy wewnętrznych szkoleniach. – Dla każdego ze specjalistów wyznaczamy ścieżkę rozwoju kariery, regularnie weryfikowaną wraz z menedżerem i opartą na ciekawych projektach i szkoleniach. Dzięki temu tylko w ubiegłym roku odnotowaliśmy 400 awansów. Oznacza to, że awansował co piąty pracownik naszego centrum ? opowiada Olga Kortbeek, Dyrektor ds. HR w Shell Business Operations Kraków.
Firmy obecne w Krakowie nieraz łączą oba typy działań ? kierując ofertę szkoleniową zarówno do studentów i absolwentów, jak i specjalistów.
– Nasi specjaliści mogą liczyć na dostęp do szerokiego wachlarza szkoleń prowadzonych przez nasz wewnętrzny, globalnie rozwijany ośrodek treningowy. Inwestujemy też w absolwentów i studentów, którzy dzięki programowi juniorskiemu mają okazję szybko i skutecznie przekuć teoretyczną wiedzę w praktyczne kompetencje – mówi Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający Luxoft Poland.
Krakowskie centra usług dla biznesu dysponują bogatą praktyką szkoleniową, zarówno dla studentów, osób na początku kariery zawodowej, jak i specjalistów. Czołowe firmy wprowadzają do miasta wysokie standardy i sprawdzone praktyki z zakresu rozwoju zawodowego. Szczególnie popularne są dofinansowania do kursów językowych, a studenci studiów podyplomowych mogą liczyć na wsparcie w opłacaniu czesnego. Wszystko wskazuje na to, że krakowska społeczność będzie czerpała z tego kapitału jeszcze przez długie lata.