Wawel ponownie udostępnia zwiedzającym ogrody królewskie w ramach trasy plenerowej Budowle i ogrody Wawelu. Zapraszamy do zwiedzania trasy plenerowej Budowle i ogrody Wawelu, w ramach której udostępnione zostały zrekonstruowane i odnowione ogrody królewskie. Kolejnym etapem ich odtworzenia był projekt obejmujący taras dolny, stanowiący obecnie wraz z tarasem górnym całość ogrodów królewskich.
Trasa czynna od 16 czerwca
Wawelskie wzgórze, z górującym nad nim Zamkiem Królewskimi i Katedrą, przez stulecia spełniało funkcje reprezentacyjne, religijne a także obronne. Budowle powstawały w ciągu prawie dziesięciu wieków ? były wielokrotnie przebudowywane i rozbudowywane. Obecnie jest to złożony zespół zabytkowy.
Trasa zaczyna się na wystawie Wawel Zaginiony przy modelu XVIII-wiecznego Wawelu, prowadzi przez dziedziniec arkadowy, do ogrodów królewskich, a następnie na dziedziniec Batorego. Kończy ją indywidualne zwiedzanie Baszty Sandomierskiej ? z jej górnej kondygnacji roztaczają się rozległe widoki na Kraków i okolice.
Ogrody ? taras górny
Odkryte w czasie badań archeologicznych relikty pozwoliły zrekonstruować w znacznym stopniu układ ceglanych ścieżek i rabat. W związku ze wzmian-kami o istnieniu ?skrzyń? w ogrodach wawelskich, zastosowano rabaty skrzyniowe. W pozostałej części ogrodu, wobec braku materialnych śladów pierwotnej kompozycji, zaprojektowano łąkę kwietną z trejażem i proste partery ornamentowe.
Ogrody ? taras dolny
Część południowa nawiązuje do odkrytej przez archeologów budowli ? znajdują się tam partery rabatowe o charakterze kwiatowo-ziołowym, będące wspomnieniem ?ogrodu łaźni?. W części środkowej widoczny układ parterów ornamen-towych, których rysunek przedstawia wzory nawiązujące do form stosowanych w renesansie. W części północnej wyodrębniono sad, w renesansie traktowany jako ogród ozdobny.
Opuszczając ogrody przechodzimy na dziedziniec zw. Batorego ? mały dziedzińczyk pomiędzy murami zamku a katedrą (tu dawniej mieściła się murowana łaźnia królewska). W tym niezwykle urokliwym miejscu poznamy historię budowy kościoła pałacowego pod wezwaniem św. Gereona oraz murów obronnych chroniących dodatkowo tę część wzgórza, która mieściła siedzibę władcy (widoczny zachowany fragment pierwotnego muru obronnego). Z jego północnego skraju widać planty krakowskie.
Trasę kończy indywidualne zwiedzanie baszty Sandomierskiej ? z jej górnej kondygnacji roztaczają się rozległe widoki na Kraków i okolice.
Baszta Sandomierska jest jedną z dwóch ?baszt ogniowych? Wawelu ? pow-stała ok. 1460 r. za panowania Kazimierza Jagiellończyka. Wzniesiono ją dla wzmocnienia obrony rezydencji królewskiej od strony południowej, najbardziej zagrożonej na nieprzyjacielski atak, gdyż przedmieście Stradom nie posiadało własnych fortyfikacji. Baszta została przystosowana do użycia broni palnej (stąd nazwa ?baszta ogniowa?).
Fotorelacja – Jan Graczyński / INFO Kraków24[wegallery id=”61268″ type=”grid” col=”4″ caption=”no” link=”file”]