Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej! Do tej pory była związana z PISF jako Społeczny Pełnomocnik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. współpracy z samorządami. Serdecznie gratulujemy!
Podczas briefingu prasowego Prezydent Jacek Majchrowski potwierdził informacje medialne dotyczące wyniku konkursu na dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. ? Chciałbym podkreślić, że decyzja komisji konkursowej o wyborze na to stanowisko Magdaleny Sroki była jednogłośna. 11:0 ? to wynik głosowania komisji powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pani Prezydent Magdalena Sroka rozpocznie pracę w PISF z dniem 1 października, więc jeszcze chwilę z nami pozostanie. Uprzedzając kolejne pytania, po oficjalnym ogłoszeniu wyniku konkursu i po podjęciu decyzji przez Panią Minister zacznę się zastanawiać nad osobą, która zastąpi Magdalenę Srokę na stanowisku Zastępcy Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta ? powiedział Prezydent Jacek Majchrowski.
Prezydent zaznaczył, że w urzędzie miasta stara się zatrudniać fachowców w swoich dziedzinach, którzy często awansują na wyższe stanowiska, m. in. pracują w ministerstwach. Można uznać, że Urząd Miasta Krakowa stał się ?kuźnią kadr?.
– Jednym z istotnych elementów mojej prezentacji w procesie konkursowym była prezentacja roli i znaczenia regionalnych funduszy filmowych i lokalnych komisji filmowych oraz tego, w jaki sposób współpraca z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej może pomóc się im rozwijać. Przedstawiłam też swój pomysł jak należy dążyć do zmian legislacyjnych, które ułatwią regionalnym i lokalnym funduszom filmowym działanie oraz jak należy zaimplementować dyrektywę europejską, która zacznie obowiązywać od 2016 roku w zakresie prawa o zamówieniach publicznych.
Magdalena Sroka jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego (filologia polska, specjalizacja: teatrologia) w Krakowie, managerem kultury, producentką i koordynatorką wielu międzynarodowych projektów, znawczynią problematyki związanej z kulturą i sztuką.
W latach 1998-2003 związana z Biurem Festiwalowym Kraków 2000, w którym odpowiadała za projekty kulturalne związane z otrzymanym przez Kraków tytułem Europejskiej Stolicy Kultury, m.in.: Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Filmów Operowych, Festiwal Muzyki Tradycyjnej Rozstaje.
Uczestniczyła w tworzeniu wielu dokumentów strategicznych oraz wniosków unijnych, m.in. była jednym z autorów pierwszej strategii promocji Krakowa na lata 2003-2007. W roku 2005 współpracowała z biurem programowym EXPO 2005. Członek założyciel Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena i do 2008 roku dyrektorka biura Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Współproducentka widowisk i materiałów telewizyjnych, m.in. dla ?Magazynu Ekspresu Reporterów”, gali finałowej ?Miss World 2006″ (we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą) czy ?Maj ’88” (z Europejskim Centrum Solidarności).
W latach 2008-2010 była dyrektorką Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizującego prestiżowe krakowskie wydarzenia kulturalne i koordynującego unikalny na polską skalę program promocji kulturalnej miasta 6 zmysłów. Magdalena Sroka to twórczyni Krakowskiej Komisji Filmowej i Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie, ekspertka Kongresu Kultury Polskiej, współinicjatorka zmian legislacyjnych dotyczących przede wszystkim ustawy Prawo Zamówień Publicznych, a także pakietu ustaw regulujących funkcjonowanie sektora kultury.
Na stanowisku dyrektora PISF Magdalena Sroka zastąpi, również związaną z Krakowem Agnieszkę Odorowicz