1 lipca to dzień, w którym radni Miasta Krakowa uczcili 100 rocznicę połączenia Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa i Cesarskiego Wolnego Miasta Podgórze. W siedzibie magistratu przy Rynku Podgórskim odbyła się uroczysta sesja, podczas której wspomniano to wyjątkowe wydarzenie oraz ludzi, którzy do niego doprowadzili.
– Dwa lata temu, również uroczystą sesją RMK ? uczciliśmy wspólnie 100-lecie podpisania układu o połączeniu Krakowa i Podgórza, wspominaliśmy historyczny moment, kiedy to, po kilkunastu latach negocjacji, radni Podgórza i radni Krakowa doszli do ostatecznego porozumienia. Dziś odwołujemy się bezpośrednio do daty 1 lipca 1915 roku ? do dnia wejścia w życie ustawy Sejmu Krajowego, i do mającego miejsce 3 dni później spotkania na moście Krakusa ?gdy połączenie miast przypieczętowane zostało uściskiem dłoni Prezydenta Juliusza Leo i Burmistrza Franciszka Maryewskiego ? powiedział Prezydent Jacek Majchrowski podczas dzisiejszej sesji.
Negocjacje dotyczące połączenia obu miast: Krakowa i Podgórza trwały latami, były pełne napięć i wielokrotnie zrywane. Także finalna decyzja nie była podjęta jednogłośnie. 6 radnych podgórskich do końca głosowało przeciw. Ostatecznie jednak interes narodowy i dobro wspólne zwyciężyły i od stu lat możemy wszyscy ? w Krakowie i w Podgórzu ? cieszyć się efektami tego zwycięstwa.
Prezydent Juliusz Leo ani na moment nie odstępował od swego zamysłu, z uporem dążąc do połączenia Podgórza i Krakowa. Idea budowy Wielkiego Krakowa towarzyszyła mu zresztą już od 1901 roku, kiedy wybrany został wiceprezydentem miasta. Wiceprezydent, a później wybitny prezydent Krakowa, profesor prawa UJ doskonale zdawał sobie sprawę, że tylko Wielki Kraków, Kraków wzbogacony o tereny gmin ościennych i połączony z Podgórzem będzie miał szansę wielkomiejskiego rozwoju.
I dziś także władze Krakowa mają tę świadomość. Wiedzą, że bez Podgórza nie dokonałoby sie życiowe dzieło Juliusza Leo, i że Kraków byłby dziś zupełnie innym miastem. Wystawczy spojrzeć na mapę: Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielkie centra handlowe: Bonarka, Zakopianka, nowe wielkie osiedla: Ruczaj, Kurdwanów, Wola Duchacka, Piaski Nowe i Prokocim
Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa radni wspomnieli honorowych obywateli Królewskiego Wolnego Miasta Podgórza. – Z piękną historią i wspaniałymi postaciami Podgórze wniosło do Krakowa okazały dorobek wielu pokoleń. Teraz to na nas spoczywa odpowiedzialność za dalszy rozwój naszego miasta. Dziś chcemy uczcić ludzi, którzy mieli odwagę zmieniać rzeczywistość, mimo wielu przeciwności ? powiedział Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.
Podczas sesji głos zabrali także : Michał Kozioł wyjaśniając genezę i skutki połączenia obu miast a także dr Kamila Folprecht, Wicedyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie z referatem pt. ?Krótki zarys postaci honorowych obywateli Królewskiego Wolnego Miasta Podgórza ? obecnie Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa?.