Po pozytywnych testach, od dziś (6 lipca) rusza system informacji o zanieczyszczeniu powietrza. To jeden z elementów realizacji Uchwały Rady Miasta Krakowa z marca 2014 roku w sprawie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących działań krótkoterminowych wynikających z przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.
Na monitorach w ponad 200 autobusach i tramwajach, a dodatkowo na 314 elektronicznych tablicach przystankowych od dziś, 6 lipca, pojawiać się będą komunikaty o zanieczyszczeniu powietrza w Krakowie. Dane będą wyświetlane na paskach informacyjnych 3 razy dzienne, w godzinach 6, 12 i 18.
Informacje dotyczące stanu powietrza będą przekazywane do dyspozytora MPK SA elektronicznie przez Wojewódzki Inspektorat Środowiska w Krakowie, w oparciu o wyniki monitoringu prowadzonego przed tę jednostkę.
– Siatka pomiarowa obsługiwana przez WIOS wchodzi w skład Państwowego Monitoringu Środowiska. Jest to jedyne miarodajne źródło danych o zanieczyszczeniu ? informował Witold Śmiałek, Doradca Prezydenta Krakowa ds. Jakości Powietrza, podczas prezentacji projektu.
Podczas najbliższych miesięcy urzędnicy będą się bacznie przyglądać, czy tak działający system informacji się sprawdza. ? Na początek na tablicach są dane dotyczące pyłu zawieszonego. Wkrótce pojawią się też komunikaty o stężeniu ozonu, który jest uciążliwy szczególnie latem ? zaznaczył Witold Śmiałek. Z czasem informacje o zanieczyszczeniu powietrza pojawią się też w języku angielskim.
? Nasz wspólny system informacyjny jest otwarty. Planujemy też umieszczanie informacji o skażeniu dwutlenkiem azotu, a także porad, jak postępować w przypadku, gdy normy są przekroczone ? mówił z kolei Paweł Ciećko, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Krakowie.
Warto wiedzieć, że emisja informacji o zanieczyszczeniu to jeden z elementów realizacji Uchwały Rady Miasta Krakowa z marca 2014 roku w sprawie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących działań krótkoterminowych wynikających z przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza. Władze miasta nie wykluczają też przygotowania specjalnej aplikacji na smartfony, dedykowanej problemowi jakości powietrza.
Foto. Jan Graczyński / INFO Kraków24[wegallery id=”62044″ type=”grid” col=”4″ caption=”no” link=”file”]