W Galerii KBS otwarto wystawę prac Allana Rzepki, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, profesora Akademii Sztuk Pięknych, grafika i scenografa. W wernisażu uczestniczyło wiele wybitnych postaci świata nauki, kultury i biznesu.
Od ukończenia studiów Allan Rzepka maluje dużo i z pasją. Postrzegając sztukę jako zjawisko wielowymiarowe z powodzeniem tworzy również rysunki, grafiki i projektuje scenografie widowisk teatralnych i operowych. Jest również autorem projektów typograficznych i okładek książek. Swoje dzieła chętnie łączy w cykle, obejmujące od kilku do kilkunastu prac.
Allan Rzepka jest artystą niezwykle aktywnym. Dotychczas brał udział w kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych. Rangę jego sztuki doceniły instytucje i koneserzy na całym świecie.
Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach: Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, Ministerstwa Kultury, Collegium Maius UJ, Muzeum Narodowego w Krakowie, TPSP w Krakowie oraz muzeach: Bytomia, Gdańska, Lublina, Rzeszowa, Wrocławia i Zamościa. Posiadaniem prac artysty chlubią się kolekcje w większości państw europejskich, a także Australii, Kanady, USA i Wybrzeża Kości Słoniowej.
W modelowym uproszczeniu przyjmuje się, że malarstwo to kontinuum formy i koloru. Forma to konstrukcja, sprawność posługiwania się gramatyką malarskiego języka, funkcja intelektu z jej wszystkimi odniesieniami do doświadczenia kultury. Kolor to czynnik zmysłowy, pochodzący z natury wywodzącej się z indywidualnej wrażliwości oka.
Malarze przez całe wieki poszukiwali właściwej proporcji między tymi czynnikami ? przeczuwając że tam tkwi tajemnica. Cała droga twórcza Profesora Allana Rzepki jest świadectwem tego poszukiwania. Artysta prócz rozumienia koloru i sprawności warsztatowej osiągnął coś jeszcze ? posiadł tajemnicę łączenia techniki z metafizyką.
Prosty przedmiot nie jest u niego banalnym rekwizytem. Każda rzecz wyniesiona przez malarza na płótno, staje się od tej chwili samoistnym bytem. Ich nowa wartość polega na tym, iż świetnie sobie radzą z odmiennymi od tradycyjnych rolami w przestrzeni obrazów, pokazując, że czasem rzeczy wyrażają emocje bardziej udolnie, niż ludzkie postacie.
Intrygujące obrazy Allana Rzepki pełne symboli i tajemnic, stają się uniwersum napełnionym ukrytymi znaczeniami i poetyką snu śnionego na jawie, w którym świadomość logicznie wybiera przedmioty i idee, łączy je w pozornie surrealistyczną wizję, by w ostatecznym przesłaniu udanie definiować meandry ludzkiego losu.
Charakterystyczną i oryginalną cechą malarstwa Allana Rzepki jest teatralność. I to zarówno w scenicznie komponowanych obrazach, jak i w teatralnych pozach modeli, rekwizytach, umowności, iluzji. Artysta nie stroni od ironii wobec samego siebie i świata, który go otacza. Często jego postać lub portret są ważnym elementem obrazu.
Obcowanie ze sztuką tego artysty, to nie tylko delektowanie się oryginalnością i plastyczną urodą obrazów, ale również wyzwanie intelektualne i wspaniała zabawa w odczytywanie kodów, zagadek i przesłań w nich zawartych.[wegallery id=”62314″ type=”grid” col=”4″ caption=”no” link=”file”]