Afrykańskie upały nie odpuszczają, w Krakowie temperatury sięgają 35 stopni C w cieniu. Mieszkańcy oraz turyści przebywający w Krakowi bardzo chętnie korzystają z kurtyn wodnych, które są na Rynku Głównym oraz pod Galerią Krakowską. Przed nami kolejny tydzień z bardzo wysokimi temperaturami. Synoptycy zapowiadają, że temperatura powietrza w Krakowie będą przekraczać 30 stopni Celsjusza.
W trakcie upałów najgorszy czas dla organizmu przypada między godziną 10.00 a godziną 16.00. Seniorzy oraz dzieci, czyli osoby najbardziej narażone na negatywne skutki upału, w miarę możliwości powinni w tym czasie unikać przebywania na słońcu. Wszystkie osoby narażone na dłuższe przebywanie na słońcu powinny mieć nakrycie głowy (kapelusz, czapka z daszkiem). Warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z filtrem. Trzeba też zapewnić organizmowi przynajmniej 2 litry wody dziennie. W razie przegrzania, odczuwania zawrotów głowy konieczne jest przeniesienie się w chłodne miejsce i nawodnienie organizmu. Jeśli objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.
Wakacje to czas, kiedy upały mogą być nie tylko dokuczliwe, ale też niebezpieczne. W najbardziej gorące dni Krakowskie Pogotowie Ratunkowe wysyła karetki nawet 100 razy w ciągu doby do zasłabnięć, duszności i problemów kardiologicznych. Przypominamy, jak się chronić przed skutkami upałów.
– Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie w dużych miastach, gdzie nie ma przewiewu i mury są nagrzane ? przestrzega dr Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Podczas upałów osoby starsze i małe dzieci nie powinny długo przebywać na słońcu, szczególnie między godz. 12.00 a 16.00.
Należy pamiętać o przewiewnym nakryciu głowy i posmarowaniu się kremem z filtrem UV. Konieczne jest picie dużych ilości płynów, najlepiej wody mineralnej i soków warzywnych czy owocowych. Należy też ograniczyć spożywanie alkoholu.
Przegrzanie organizmu może doprowadzić do udaru cieplnego, który objawia się m.in.: zaczerwienieniem i suchością skóry, podwyższoną temperaturą ciała, bólami i zawrotami głowy, dreszczami, przyspieszonym oddechem i akcją serca, nudnościami i wymiotami, a nawet zaburzeniami świadomości. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.
Pamiętajmy też, aby NIGDY, nawet na krótką chwilę, nie zostawiać nikogo w zamkniętym samochodzie!
Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego:
1. Osobę poszkodowaną należy przenieść do chłodnego, zacienionego pomieszczenia i wezwać pogotowie
2. Położyć wilgotne okłady na głowę, klatkę piersiową, tułów, kończyny
3. Włączyć wiatrak, o ile jest to możliwe, lub wachlować powietrze
4. Jeżeli osoba jest przytomna, należy podać zimną wodę do picia
5. Być z poszkodowanym do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego
6. W przypadku utraty przytomności ułożyć poszkodowanego na boku
7. W przypadku zatrzymania krążenia podjąć resuscytację
Jeżeli posiadamy koc termiczny należy nim okryć poszkodowanego ? srebrną stroną na zewnątrz.
Foto (video) Jan Graczyński / INFO Kraków24[wegallery id=”63739″ type=”grid” col=”4″ caption=”no” link=”file”]