Dzięki kolejnej edycji Grolsch ArtBoom Festival, Kraków znów staje się polską stolicą sztuki współczesnej. Na uczestników przeglądu ? który potrwa do 9 października ? czekają niekonwencjonalne projekty, sztuka współczesna, happeningi i panele dyskusyjne. Wydarzenia będą realizowane nie tylko w centrum miasta, ale również w Bronowicach, na Woli Justowskiej i na Salwatorze.
W tym roku przedmiotem zmagań sztuki z przestrzenią publiczną jest transmutacja wsi i miasta, z jej wszelkimi aspektami kulturowymi. Taki też jest tytuł aktualnej, siódmej już edycji festiwalu ? ?Przemiana wsi w miasto?. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że Kraków do badania takich zależności nadaje się jak mało które miejsce w Polsce.
Po pierwsze, to tu narodziło się zjawisko chłopomanii, które wybuchło wśród polskiej inteligencji w końcu XIX wieku, a którego źródłem był zachwyt folklorem i zwyczajami polskiego ludu, a w konsekwencji postulat powrotu do natury i obyczajowości chłopskiej. Realnym znakiem tego zauroczenia stały się śluby ? malarza Włodzimierza Tetmajera z chłopką Anną Mikołajczykówną oraz poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną ? których zaślubiny stały się inspiracją dla najsłynniejszego polskiego dramatu ??Wesela? Stanisława Wyspiańskiego.
Po drugie, w tym roku mija 100 lat, odkąd domknięto plan stworzenia Wielkiego Krakowa. W latach 1910-1915 przyłączono do miasta sąsiednie miejscowości, w tym kilka wsi. Był to pierwszy w historii polskiej urbanistyki plan regulacyjny, wyprzedzający o kilka lat prace nad tworzeniem ? na podobnej zasadzie – Wielkiego Lwowa i Wielkiej Warszawy. Koncepcja w założeniu służyła uporządkowaniu nowych terenów i zagospodarowaniu pod zabudowę miejską wiejskich nieużytków, a nawet pól uprawnych.
Po trzecie, budowa Nowej Huty spowodowała nie tylko znaczną zmianę terytorium naszego miasta poprzez przyłączenie okolicznych wsi. Pojawienie się ogromnej ilości nowych mieszkańców, pochodzących w zasadniczej większości z terenów wiejskich, realnie wpłynęło na życie Krakowa.
Przywykliśmy do mówienia, pisania, myślenia o wsi w pewien określony sposób. Jednak artyści sztuk wizualnych, wolni od narzuconego sposobu patrzenia na polską wieś i jej historię zrobili wnikliwy research ? mówi Małgorzata Gołębiewska, Dyrektor Artystyczna festiwalu. – Projekty, które pojawią się w mieście unikają mitologizacji i egzotyzacji wsi, skupiając się na aspektach dalekich od potocznego wyobrażenia ? są nacechowane naturalizmem, autentyzmem i aktualną, społeczną problematyką ? dodaje.
W tym roku w trakcie Grolsch ArtBoom Festivalu swoje prace zaprezentują tak znani w świecie sztuki współczesnej artyści jak m.in.: Leon Tarasewicz, Piotr Lutyński, Marek Firek. Wśród młodszego pokolenia artystów swoje działania z przestrzenią publiczną prezentować będą m.in. Alicja Rogalska, Szymon Maliborski i Daniel Rycharski. Nie zabraknie także międzynarodowego towarzystwa, bo w Krakowie oglądać będzie można dzieła m.in. Olivera Resslera czy Mykoli Ridnyi?ego.
– Cieszymy się, że sztuka współczesna ponownie wkroczy na ulice miasta i zagości nie tylko w centrum Krakowa. Tegoroczna edycja pozwoli spojrzeć na relację łączącą wieś i miasto z zupełnie nowej perspektywy, będzie okazją do zweryfikowania wielu obiegowych opinii na jej temat, a także z próbą zmierzenia się z toposem polskiej modernizacji ? powiedziała Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizatora Festiwalu.
Grolsch ArtBoom Festival promuje również młodych artystów. Od sześciu lat organizowany jest konkurs Fresh Zone. W tym roku zwycięzcami tej sekcji festiwalu zostali: Karolina Balcer za projekt ?Teren prywatny?, Aleksandra Goral i Aleksandra Korzelska za pracę ?I woke up like this? oraz Anna Pichura, Jolanta Nowaczyk, Błażej Kraus za ?Modułowa działka przyszłości?.
W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć także jeden z projektów, jakie prezentowane są na ArtLoop Festival w Sopocie ? wydarzeniu koncepcyjnie zbliżonym do Grolsch ArtBoom Festivalu ? jednak odbywającym się w zupełnie innej przestrzeni. W tym roku jest to dzieło Anny Królikiewicz. Artystka stworzy instalację ?Honey/Moon?, która ma nawiązywać do wspomnianego ?Wesela? Stanisława Wyspiańskiego.
Warto odnotować, że projektom odbywającym się w przestrzeni publicznej towarzyszyć będą otwarte dyskusje. Fundacja Instytut Architektury w ramach spotkania ?Chałupa ? kostka ? cottage? podejmie rozważania nad statusem Bronowic, a podczas debaty ?Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń? tematem będzie próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego we współczesnych miastach jest tak dużo bramek, płotów i szlabanów. Z kolei Bogna Świątkowska, założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, zaprosi na dyskusję ?Wieś w mieście?.
Program festiwalowych wydarzeń można znaleźć na stronie www.artboomfestival.pl