Trwają przygotowania do rewitalizacji parku Duchackiego. Przeprowadzona została inwentaryzacja rosnącej tam zieleni. Przygotowano koncepcję parku. Dotychczas nie wydano żadnej decyzji dotyczącej usunięcia roślinności.
Zgodnie ze szczegółową inwentaryzacją dokonaną na potrzeby opracowania ?Koncepcji zagospodarowania terenu Parku Duchackiego wraz z adaptacją ?Starego Dworu?, na terenie parku znajduje się ponad 1700 drzew i ponad 3000m2 krzewów. – Po przeprowadzonej waloryzacji drzewostanu ustalono, że ? 717 drzew jest w stanie dobrym, 778 w stanie średnim i 222 w złym stanie ? wylicza Piotr Kempf Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
Ze względów sanitarnych i kompozycyjnych cześć drzew i krzewów będzie musiała zostać usunięta. Ile? Tego nie wiadomo, bowiem żadna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze wydana. Jak przewiduje Zarząd Zieleni Miejskiej, dotyczyć to może kilkunastu procent istniejącego drzewostanu. ? Chodzi o drzewa chore, samosiejki i roślinność rosnącą w zbyt dużym zagęszczeniu ? wyjaśnia Piotr Kempf. – Po usunięciu chorego drzewostanu, cenny starodrzew, głównie jesiony i olchy, uzyska przestrzeń dającą możliwość prawidłowego wzrostu i rozwoju – dodaje.
Jednocześnie Zarząd Zieleni Miejskiej deklaruje wykonanie zastępczych nasadzeń drzew i krzewów na terenie Dzielnicy XI w lokalizacjach wskazanych na podstawie konsultacji z Radą Dzielnicy i mieszkańcami. – Dzięki temu mieszkańcy dzielnicy zyskają zarówno unikalny park dworski, o wysokich walorach kompozycyjnych uwzględniających uwarunkowania historyczne, jak i zieleń wypełniającą najbliższe im tereny ? jest zdania Piotr Kempf.
Warto nadmienić, że spośród drzew, które będą musiały zostać usunięte ze względów kompozycyjnych z terenu parku Duchackiego, a których stan fitosanitarny będzie na to pozwalał, Zarząd Zieleni wybierze drzewa o największej wartości przyrodniczej i podejmie próbę ich przesadzenia w dogodne dla ich rozwoju miejsca.
Przypomnijmy, że rewaloryzacja dawnego zespołu dworsko-parkowego na Woli Duchackiej i przeznaczenie tego terenu na park stało się możliwe po przejęciu przez Miasto pod koniec 2012 roku cennych terenów przy ul. Estońskiej. Stało się to na wniosek Rady Dzielnicy XI Podgórze Duchackie, Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Koncepcja parku Duchackiego została skonsultowana z mieszkańcami w 2014 roku.