?Pasjonaci biznesu? ? tak chcą być postrzegani. Dbają, aby twój samochód godnie cię reprezentował, a środowisko na tym nie cierpiało. Przekształcają swoje marzenia w biznes, wprowadzając innowacje do Polski. Chcą działać jak Steve Jobs i zmieniać świat.
Miłość i wytrwałość w Biznesie.
Ivan Kosarovych urodził się na Ukrainie, ale polskie korzenie dały o sobie znać i w wieku 15-tu lat przeprowadził się do Polski. Ojciec od początku zaszczepiał w nim miłość do bycia przedsiębiorczym, a on sam już w liceum poznał jednego ze swoich wspólników, Dawida Chmielarza. Aktualnie obaj są studentami UEK w Krakowie. Kolejny wspólnik to Mateusz Patrzałek, którego z Dawidem Chmielarzem połączyła najpierw pasja ? żeglarstwo, a później praca. Mateusz jest studentem III roku AGH w Krakowie i ma spore doświadczenie w budowaniu struktur konsumenckich, które obecnie wykorzystuje w budowaniu StartUpu. W sprzedaży nauczył się wytrwałości, którą wykorzystuje na co dzień w prowadzeniu firmy. Swój startup NESS założyli w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości w Krakowie. Wzajemnie się uzupełniają: Ivan zna się na środkach chemicznych i samochodach, Dawid jest od finansów, a Mateusz zajmuje się sprawami technicznymi.
Skąd pomysł?
– Myjąc często samochód czy też podlewając trawnik rzadko myślimy o tym, że woda pitna jest cennym surowcem i jej brak może być najpoważniejszym problemem świata. W związku z tym wpadliśmy na pomysł, aby ograniczyć to zużycie, a co za tym idzie, zaczęliśmy szukać technologii mycia samochodu bez wody, aby ją zastosować w Polsce ? mówi Ivan Kosarovych.
Sama metoda mycia pochodzi z Australii, gdzie naukowcy na potrzeby lotnictwa pracowali nad stworzeniem środków do bezwodnego mycia samolotów w warunkach pustynnych. Jak to zwykle bywa technologia ta znalazła potem zastosowanie na co dzień. W związku z tym dostrzegli szansę w takiej metodzie mycia i wprowadzają ją sukcesywnie na terenie Krakowa, a w niedługim czasie planują działania na większym obszarze.
Jak to działa?
Średnio na każde mycie samochodu marnuje się 200 litrów wody. Sama metoda powoduje, że woda jest jedynie nośnikiem substancji w związku z czym zużywamy jej jedynie około 0,5 litra. Podczas mycia samochodu cząsteczki brudu są zbierane i pochłaniane w tzw. nanopowłowki, który ścieramy za pomocą szmatki z mikrofibry.
– Sam efekt jest piorunujący, bo auto często wygląda jak nowe ? mówi Dawid Chmielarz, jeden ze wspólników.
To nie wszystko, gdyż w przyszłości NESS chce się skupić na badaniach naukowych tego typu środków oraz chemii motoryzacyjnej, a także ich ulepszaniem, gdyż widzą w tym potencjał. Już prowadzą rozmowy z laboratoriami i inwestorami. Jednak co do tego drugiego są bardzo ostrożni, gdyż chcą się motywować nie pieniędzmi, tylko wizją i pasją, bo to ona tworzy profesjonalizm.
Szansa dla młodych
Ivan, Dawid i Mateusz swoje pierwsze kroki w biznesie stawiali w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP) w Krakowie. Brak wiedzy nie stanowił bariery, bo w niedługim czasie, pod okiem specjalistów z AIP rozwinęli skrzydła. Księgowość, biuro, prawnicy to niektóre z elementów, które dał im inkubator, aby mogli przetestować swój pomysł na biznes. Nie musieli też od początku płacić składek na ZUS ani podatku dochodowego, a do umów i faktur wykorzystują w dalszym ciągu dane rejestrowe AIP (NIP, REGON, KRS). Ness jest również jednym z finalistów konkursu Kraków Business Starter organizowanego przez AIP, UBS oraz Miasto Kraków i powalczy z innymi 9 startupami o nagrodę główną w wysokości 10 000 zł pod koniec 2015 r. (www.krakowbusinessstarter.pl).
Myśl globalnie działaj lokalnie
StartUp aktualnie posiada punkt stacjonarny w Krakowskim Business Parku, jednak chce otwierać coraz więcej punktów w biurowcach, galeriach, czyli tam gdzie jest duża liczba samochodów. Jednocześnie nie skupia się tylko i wyłącznie na punktach stacjonarnych, bo jego głównym atutem jest mobilność, dzięki czemu będzie można wymyć auto wszędzie.
? Mamy zlecenia w samym centrum Krakowa, na rynku. Nie ma dla Nas ograniczeń, gdyż nie generujemy ścieków, mówi Mateusz Patrzałek.
Już niedługo wystartuje aplikacja mobilna, która będzie połączona z google maps i pozwoli zamówić usługę w każdym miejscu i o każdej porze. Więcej o startupie możemy dowiedzieć się na www.ness.auto.pl.
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) są praktyczną szkołą prowadzenia biznesu dla startupów. AIP umożliwiają przetestowanie pomysłów na rynku na preferencyjnych warunkach i bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej lub spółki. Pierwsze akademickie inkubatory powstały w 2004 roku. Obecnie jest to sieć, licząca 50 placówek w całej Polsce. Od 2004 roku dzięki AIP powstało ponad 7000 firm, m.in. PhotoBlog.pl, MISBHV, Key2Print. AIP to dziś wiodąca w Polsce organizacja startupowa licząca ponad 2000 start-upów. Więcej informacji możemy uzyskać ze strony www.aipkrakow.pl lub ogólnopolskiej strony projektu www.inkubatory.pl.