Zamiast samochodem, na segwayu. Od jutra, 3 grudnia przez najbliższe dwa tygodnie pracownicy spółki Miejska Infrastruktura będą kontrolować strefę płatnego parkowania wykorzystując do tego taki właśnie pojazd.
– Chcemy sprawdzić, czy segway usprawni wykonywane przez naszych pracowników czynności kontrolne w strefie płatnego parkowania ? wyjaśnia Piotr Kącki, prezes spółki Miejska Infrastruktura. ? Jeśli testy przeniosą oczekiwane efekty, te dwukołowe pojazdy elektryczne na stałe wpiszą się w krajobraz krakowskiej strefy płatnego parkowania ? dodaje Piotr Kącki.
Poruszanie się segwayami może być dobrym rozwiązaniem szczególnie w centrum i Śródmieściu Krakowa. Nie tylko dlatego, że taki pojazd daje możliwość szybszego przemieszczania się po wąskich uliczkach. Równie ważne są względy ekologiczne: segway jest pojazdem elektrycznym i nie emituje spalin. – Korzystanie z segwayów elektrycznych pozwoliłoby również na ograniczenie używania samochodów, co nie pozostałoby bez znaczenia dla jakości powietrza w naszym mieście ? zaznacza prezes Miejskiej Infrastruktury.
Przypomnijmy, że to nie pierwsze innowacyjne rozwiązanie wprowadzane przez spółkę Miejska Infrastruktura przy zarządzaniu strefą płatnego parkowania. Niedawno do testów wprowadzono parkometr, w którym nie tylko na różne sposoby ? także bezgotówkowe ? zapłacimy za postój. Urządzenie stojące na pl. św. Ducha wyposażone w duży 7? kolorowy ekran podłączone jest m.in. do miejskiego twittera, dzięki czemu kierowcy znajdą tam najważniejsze informacje o mieście, także o bieżącej jakości powietrza. Przy pomocy tego urządzenia można również zapoznać się z prognozą pogody lub znaleźć informacje o najważniejszych miejskich służbach. Wcześniej Spółka udostępniła mapę, na której znajdziemy lokalizację parkometrów. Warto też wspomnieć, że miłośnicy historii i komunikacji na stronie mi.krakow.pl znajdą informacje o tym, jak tworzona była krakowska strefa płatnego parkowania. Przypomnijmy, że początki strefy ograniczonego postoju w Krakowie sięgają końca lat 80?, ma ona zatem przeszło 27 lat i jest najstarszą i największą strefą w Polsce. A także najnowocześniejszą, dzięki innowacyjnym projektom wprowadzanym przez spółkę Miejska Infrastruktura.
– W najbliższym czasie przedstawimy kolejne ciekawe rozwiązania w strefie, także takie, które z powodzeniem wpiszą się w antysmogową politykę miasta ? zapowiada prezes Piotr Kącki.