Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu dostarczy, a Miasto Kraków rozdysponuje wśród mieszkańców ok. 400 ton niskoemisyjnego, bezdymnego paliwa węglowego. Pilotażowy program będzie dotyczył dzielnicy Swoszowice.
Miasto Kraków, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu i Dzielnica X Swoszowice podpisały porozumienie w sprawie przeprowadzenia programu pilotażowego spalania niskoemisyjnego paliwa bezdymnego na udostępnionych w tym celu obiektach zlokalizowanych w tej dzielnicy Krakowa. W myśl porozumienia, zabrzański instytut badawczy dostarczy do Krakowa ok. 400 ton tzw. błękitnego węgla. Technicznie rzecz biorąc jest to zwykły węgiel opałowy, który przeszedł proces niemal całkowitego odgazowania. Od koksu różni się tym, że produkowany jest ze zwykłego węgla energetycznego, który jest tańszy od węgla koksującego. Ma ok. 5% części lotnych, dzięki czemu łatwo się zapala. Co bardzo ważne, wstępne badania w jednej z kamienic w Zabrzu wskazują, że w przypadku spalania przetworzonego węgla emisja pyłów spada o 40%, smoły o 75% oraz benzo-a-pirenu aż o 90%.
Nowe paliwo, które w styczniu ma zostać dostarczone do Krakowa, będzie przekazywane mieszkańcom za darmo, nie licząc kosztu transportu ze składu przy ul. Myślenickiej do posesji, które wezmą udział w pilotażu. Chętnych do udziału w projekcie zapraszamy do siedziby dzielnicy X Swoszowice. ? Liczymy, że stosowanie przez mieszkańców nowego, niskoemisyjnego paliwa przyczyni się do natychmiastowego spadku zanieczyszczenia powietrza w tej części Krakowa. W trakcie realizacji programu, prowadzone będą badania dotyczące emisji ? informuje Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa.
W przyszłości, błękitny węgiel będzie można wprowadzić na szerszą skalę, np. w aglomeracji krakowskiej, gdzie nie jest planowane wprowadzenie zakaz