24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagra dla dzieci i seniorów. W niedzielę, 10 stycznia wolontariusze WOŚP wyjdą na ulice polskich miast, by zbierać pieniądze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W gronie uczestników tegorocznego finału nie mogło zabraknąć Krakowa.
Podczas 24. Finału WOŚP w Krakowie będzie działać 8 sztabów, które zgromadzą około 2000 wolontariuszy. Dzięki krakowskim sztabom w ubiegłym roku na konto WOŚP trafiło około 1 069 000 zł. Wartość sprzętu przekazanego przez Fundację do krakowskich szpitali WOŚP wynosi 23 421 386,78 zł.
Od 6 lat krakowski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w dniu finału przenosi się do najstarszego Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie ? Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Tego dnia Muzeum będzie pełnić funkcję nie tylko galerii, ale także studia telewizyjnego (relacje nadawane będą z tarasu Sukiennic), charakteryzatorni i zaplecza dla artystów grających na Rynku. Wejścia na żywo z krakowskiego Rynku zrealizuje Program 2 Telewizji Polskiej oraz Telewizja Kraków. Galeria w tym dniu będzie czynna do godziny 19:00. Muzeum, jak co roku zaprasza także kwestujących wolontariuszy na gorące napoje do swoich oddziałów w Krakowie i Zakopanem.
– To pierwszy mój finał WOŚP jako dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, natomiast muzeum na pewno będzie wspierać WOŚP, bo to bardzo ważna akcja. Przypomina mi o tym książeczka zdrowia mojej córki z wklejonym certyfikatem aparatu do badania słuchu, którym córka była badana. To aparat zakupiony za środki przekazane przez Orkiestrę. WOŚP na początku naszej współpracy ufundowała też defibrylatory dla Muzeum Narodowego w Krakowie ? zaznaczył dyrektor Andrzej Betlej.
Krakowskie aukcje WOŚP zapowiadają się niezwykle atrakcyjnie. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podarował na aukcję karnety na flagowe krakowskie festiwale: Misteria Paschalia, Sacrum Profanum oraz Festiwal Muzyki Filmowej. Do aukcji wystawiony został też cały ?Kraków? ? tak zatytułowany jest obraz Andrzeja Mleczki, co ważne, ze specjalną dedykacją dla zwycięzcy licytacji. Podczas krakowskich aukcji będzie można także wylicytować: przelot motoparalotnią i balonem, galowy mundur górnika, potrójnie platynową płytę Grzegorza Turnaua, zwiedzanie redakcji RMF i Onetu, replikę berła rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego (jedna z kilku wykonanych z okazji jubileuszu 650 ? lecia uczelni) a także wieczór na wystawie ?Maria. Mater Misericordiae?, na której znajdą się dzieła artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich od XIV w. do XVIII w., takich jak Donatello, Vasari czy El Greco. Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało także inne niespodzianki: kartę wstępu na wszystkie wystawy i wydarzenia w Muzeum w 2016 roku dla 5 osób, ?wieczór z Modną MNK?, czyli ?oprowadzanie po godzinach? oraz pamiątki z wystawy. Na aukcjach znajdą się też liczne książki i pamiątki od znanych postaci, m. in. Dariusza Michalczewskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Wojciecha Malajkata, Katarzyny Grocholi, Olafa Lubaszenko czy prof. Janusza Skalskiego.
Od godziny 11:00 na Rynku Głównym odbywać się będą happeningi, pokazy ratownictwa, nauka pierwszej pomocy oraz przygodowa gra miejska. Natomiast o 16:00 rozpocznie się na scenie usytuowanej między Sukiennicami a kościołem św. Wojciecha koncert, podczas którego wystąpią: Jelonek, Akurat, Piotr Wróbel, Krzywa Alternatywa, Kuba Jaźwiecki, Stonerror i Pola Rise. Koncert potrwa aż do godziny 21:00, a o 20:00 widzowie wypuszczą tradycyjne światełko do nieba, które w tym roku przybierze nieco inną formę. Towarzyszyć mu będzie multimedialny pokaz laserowy połączony z występem teatru ognia.