W czwartek, w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu sanitarnemu obiektów noclegowych i żywieniowych włączonych w obsługę pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży – poinformowałaElżbieta Kuras rzecznik prasowy WSSE w Krakowie .
Jak informuje Alina Jamka, koordynator ds. Światowych Dni Młodzieży w WSSE w Krakowie, tworzone procedury będą ujednolicone, skrócone i przygotowane w taki sposób, aby były jak najbardziej zrozumiałe dla przedsiębiorców. Na początku marca ustalenia przekazane zostaną do małopolskich stacji powiatowych, tak aby pracownicy mogli służyć pomocą wszystkim zainteresowanym. Również w marcu rozpoczną się kontrole sanitarne obiektów mających pełnić funkcje zaplecza noclegowego dla pielgrzymów ? szkół czy obiektów sportowych oraz działających już obiektów żywienia zbiorowego.
Podczas spotkania omawiane były także zagadnienia związane z odpowiednim przygotowaniem infrastruktury sanitarnej w miejscach gromadzenia się pielgrzymów ? zapewnienia odpowiedniej liczby toalet, umywalni i dostępu do świeżej wody. Wnioski ze spotkania przekazane zostaną Kurii oraz komitetowi organizacyjnemu Światowych Dni Młodzieży.
Informacją ważną dla osób planujących otwieranie nowych obiektów żywieniowych nastawionych na obsługę pielgrzymów, jest konieczność wcześniejszego dokonania wpisu do rejestru zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność. Zatwierdzenie obiektów przez Państwową Inspekcję Sanitarną może mieć miejsce dopiero po spełnieniu wymagań sanitarnych określonych prawem. Jak obiecują Powiatowi Inspektorzy, wnioski będą rozpatrywane niezwłocznie, tak aby obiekty mogły rozpocząć funkcjonowanie jeszcze przed pojawieniem się pierwszych pielgrzymów.