Z okazji 75-lecia urodzin Romualda Loeglera, w dniu 19 marca w Galerii Architektury GAGA, zostanie otwarta jubileuszowa wystawa prezentująca dorobek jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich architektów i urbanistów.
Małopolanin z urodzenia, który ukochał Kraków. Tu też zrealizował swoje najważniejsze projekty. Romuald Loegler ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1999 uzyskał stopień doktora nauk technicznych, tym razem na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Od połowy lat siedemdziesiątych działa pod jego kierownictwem biuro architektoniczne ?Atelier Loegler i Partnerzy?.
Oprócz praktyki architektonicznej Romuald Loegler, jest aktywny jako animator środowiska jej kreatorów. W roku 1985 współtworzył Biennale Architektury w Krakowie. W latach 1985?1991 pełnił funkcję redaktora naczelnego magazynu ?Architekt?, a od 1992 jest szefem wydawnictwa RAM, wydawcy miesięcznika „Architektura i Biznes?.
Twórca swoje projekty w większości utrzymuje w stylistyce hi-tech. Na pozór przypadkowo zestawione, geometryczne kształty układają się w formy, które zawsze jednak cechuje funkcjonalny ład i logika ? nic nie jest bowiem dziełem przypadku ? niezależnie, czy jest to dom, kościół lub budynek przemysłowy.
Ważną częścią działalności Romualda Loeglera jest urbanistyka. Choć jak sam mówi ?nazwiska znanych architektów są na ustach niemalże wszystkich, tych zaś, co budują miasta nie zna prawie nikt ? to jednak właśnie urbanistom zawdzięczamy spoistość funkcji miasta i komfort życia jego mieszkańców.
?W wielu przypadkach obiekty architektury poddawane są zarówno budowlanym jak i użytkowym przekształceniom. Natomiast układ miasta, jego przestrzeń stanowiąca społeczną własność, jest niejako przeciwieństwem prywatnych obiektów architektonicznych. Zatem tworzenie miasta to tworzenie koncepcji uformowania przestrzeni publicznej niezależnej od architektonicznej mody? ? pisze Loegler w swojej książce ?Miasto to nie architektoniczna zabawa?.
Książka ta stanie się jednym z głównych mediów, jakie zostaną wykorzystane w trakcie jubileuszowej ekspozycji w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, gdzie powstała Galeria Architektury GAGA ? przestrzeń wystaw, dyskusji i debat. Nazwa galerii GAGA to skrót od Gallery of Architecture in Garden of Arts i jest to pierwsza tego typu galeria architektury w Krakowie, stworzona na wzór berlińskiej Aedes.
Dwa oblicza Loeglera ? architektoniczne i urbanistyczne ? podzielą przestrzeń ekspozycyjną na dwie części. W pierwszej zobaczymy projekty i realizacje działającego od 1987 roku biura architektonicznego ?Atelier Loegler i Partnerzy?, w drugiej ? zaaranżowanej na wielką książkę – będziemy mieli możliwość wniknięcia do świata urbanistyki widzianej oczami Romualda Loeglera.
Prezentacja stanowić będzie preludium do przypadającego na przyszły rok kolejnego Biennale Architektury w Krakowie, którego główne hasło to: ?Przestrzenie do życia?.
Wystawę będzie można oglądać już od 19 marca w Galerii Architektury GAGA w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Galeria jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 ? 19:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 ? 17:00. Wstęp wolny.