14 marca 2016 r., na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ? pod honorowym patronatem Prezydenta RP ? odbędzie się gala. 16. ?Albertiany?, finał ogólnopolskiego konkursu dla niepełnosprawnych intelektualnie artystów. Pomysłodawczynią ?Albertiany? jest Anna Dymna.
? Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie teatr jest świetną formą terapii ? twierdzi aktorka, która, zanim jeszcze założyła swoją fundacje, rozpoczęła współpracę z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zalewskim oraz podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta, m.in. pisząc scenariusze i reżyserując przedstawienia teatru ?Radwanek?. ? Realizacja spektakli porządkuje im rzeczywistość. Na scenie czują się szczęśliwi, potrzebni, ważni. A kiedy grają ? grają całymi sobą. Zawsze podkreślam moim studentom ze szkoły teatralnej, że największą siłą na scenie jest radość z tego, że się gra. Osoby niepełnosprawne intelektualnie mają w sobie tę radość, bez względu na to, co grają, cieszą się tym, że mogą być na scenie. Ludzie, którzy przychodzą na ?Albertianę?, widzą to, dlatego jak już raz przyjdą na festiwal, to potem na niego wracają.
Zwycięzcy ?Albertiany? w nagrodę otrzymują ?Maski? przyznawane przez każdy z krakowskich teatrów, wykonane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Lubinie. Autorami ?Albercików?, wręczanych pozostałym laureatom konkursu, są podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Otłoczynie.
Z przedstawieniem pozakonkursowym, zatytułowanym ?Piekarenka Brata Alberta? (scen.: Marta Guśniowska, reż.: Anna Dymna), wystąpi Teatr ?Radwanek?.
W czasie gali zostanie wręczony Medal im. Brata Alberta. Tegorocznymi laureatami wyróżnienia są:
Monika Kuszyńska, piosenkarka z Łodzi ? za wolę walki z niepełnosprawnością oraz wspieranie organizacji charytatywnych,
Kaja Godek z Warszawy, matka dziecka niepełnosprawnego ? za obronę życia dzieci niepełnosprawnych,
Mariusz Wlazły z Wielunia, zawodnik PGE Skry Bełchatów ? za działalność na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych na terenie województwa łódzkiego,
Jan Kościuszko, restaurator ? za wieloletnią działalność na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących pomocy oraz organizację Wigilii na Rynku Głównym.