Gdy dochodzi do ataku terrorystycznego w miejscu publicznym poszkodowanych może zostać wiele osób. Koordynowanie działań ratowniczych w takiej sytuacji uwzględniać musi wiele aspektów ? od pomocy medycznej rannym po zażegnanie kryzysu ? ewakuację, zatrzymanie terrorystów i przywrócenie porządku po wybuchu paniki w tłumie. Ale także mogące pojawić się sytuacje nadzwyczajne, związane na przykład z pożarem strategicznej infrastruktury.
Jak w takim kryzysie współdziałają służby? Jakie procedury są uruchamiane aby sprawnie i szybko prowadzić akcje ratownicze?
W Krakowie odbyły się kolejne ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży. Uczestniczyli w nich także krakowscy policjanci
Scenariusz ćwiczeń zakładał sytuację, w której dochodzi do katastrofy w ruchu drogowym – kilkadziesiąt osób zostaje poszkodowanych. Zorganizowana akcja ratownicza pozwala na szybkie przetransportowanie rannych do szpitala. Aby udzielanie pomocy medycznej mogło przebiegać sprawnie, na placu przed szpitalem rozbite zostają przez strażaków namioty, w których odbywa się wstępny triaż. W pewnym momencie na placu dochodzi do aktu terrorystycznego ? napastnik używając broni palnej terroryzuje służby ratownicze, zajmuje Szpitalny Oddział Ratunkowy i zabiera kilku zakładników. Odtąd działania służb koncentrują się na sytuacji zakładniczej.
W ćwiczeniach uczestniczyli przedstawiciele różnych służb. Wnioski i spostrzeżenia omawiane będą następnie pod kątem doskonalenia obszarów współdziałania w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych