Iran w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny wśród turystów z całego świata. Coraz więcej wiemy o tym kawałku świata i na szczęście coraz mniej wierzymy w stereotypy.
Przenieśmy się więc na chwilę się do Iranu, kraju który swoim starożytnym dziedzictwem przyciąga nie tylko miłośników historii. Wśród licznych ruin starożytnych miast, stanowisk archeologicznych i antycznych grobowców aż 19 zabytków irańskich zostało docenionych i znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Sztuka i architektura
Iran zamieszkiwany jest przez rozmaite grupy etniczne, przez co jest obfity w bardzo zróżnicowane dziedzictwo kulturowe, wśród którego można przede wszystkim wyróżnić bogate rzemiosło, muzykę folkową, tradycyjne tańce i rytuały. Od starożytnych wyrobów garncarskich do współczesnych perskich dywanów, irańscy artyści rękodzielniczy zawsze inspirowali się naturą
i historią swojej ojczyzny. Architektura w Iranie jest inna w każdym mieście, ukazuje tradycyjną sztukę każdej dynastii, która rządziła krajem na przestrzeni wieków. Dzieła sztuki, będące idealnymi świadkami perskiej historii, przyciągają wielu odwiedzających każdego roku, którzy mają również niecodzienną możliwość zwiedzenia kilku pracowni, w których te dzieła są wytwarzane.
Natura
Iran leży nad Zatoką Perską i Morzem Arabskim. Znajduje się na złączeniu trzech płyt tektonicznych, co wpływa na zróżnicowaną rzeźbę terenu. Wnętrze kraju zajmuje Wyżyna Irańska, która dzieli się na dwie pustynie: Wielką Pustynię Słoną i piaszczystą Pustynię Lota. Wyżynę otaczają dwa łańcuchy górskie: Zagros i Elbrus. W górach Elbrus znajduje się najwyższy szczyt Iranu, którym jest uśpiony wulkan Demawend.
Iran to kraj bardzo rozległy, dlatego też obejmuje on zarówno wysokie górskie szczyty, jak i półtropikalne lasy namorzynowe. Kraj ten jest ojczyzną zróżnicowanej flory i fauny, wśród której można wyróżnić aż 194 gatunków ssaków, ponad 530 gatunków ptaków oraz około 8000 gatunków roślin. Poza tym, w Iranie znajduje się 28 parków narodowych oraz 166 obszarów chronionych.
Pamiątki
Perskie dywany uchodzą za najsławniejsze irańskie pamiątki. Jednak poza nimi, Iran jest obfity w liczne lokalne przysmaki, będące idealną pamiątką z tego kraju. Wśród nich można wymienić słodycze, przyprawy, orzechy i suszone owoce. Warto wspomnieć, że Iran jest wiodącym producentem pistacji i szafranu. Miłośnicy sztuki z pewnością wybiorą coś dla siebie z perskiego rzemiosła. Każde miasto ma swoje charakterystyczne ręcznie tkane tkaniny, jak na przykład termeh z Jazd, qalamkar z Isfahan oraz kilimy z Szirazu.
Iran od kuchni
Każdy region Iranu oferuje turystom unikatową kuchnię, wykorzystującą najlepsze lokalne składniki. Jednym z najpopularniejszych dań irańskich są szaszłyki z pieczonego mięsa, głównie jagnięciny lub baraniny. Kolejną popularną potrawą jest mięsny gulasz z dodatkiem warzyw, wśród których na szczególne polecenie zasługują: ghormeh sabzi, zawierający mielone mięso, warzywa
i fasolę oraz gheimeh, składający się z mięsa, pomidorów, cebuli i suszonych limonek.
Kuchnia irańska oferuje również dania wegetariańskie, przygotowywane na bazie bakłażanów. Innym wartym spróbowania daniem jest dizi, czyli irański rosół, podawany często w towarzystwie tradycyjnego chleba sangak.
Iran to kraj pysznej kuchni, wspaniałych zabytków, niesamowicie gościnnych ludzi. Zróżnicowanie geograficzne kraju sprawia, że można tu przyjeżdżać przez cały rok. Zima jest wręcz idealna na odwiedziny Zatoki Perskiej. Nas Iran pochłonął bez reszty i nadal mamy niedosyt, dlatego ciągle tam wracamy.
Autor: Joanna Biernacka
Artykuł został przygotowany przez biuro podróży Czajka Travel – http://czajkapodroze.pl/iran-wycieczki, organizatora wycieczek objazdowych. Główna specjalność to: Kaukaz, Azja, Karaiby i Ameryka Południowa.