Krakowski sąd wydał kolejne wyroki na przewoźników wykonujących usługi przewozu osób bez wymaganej licencji. W ostatnich tygodniach do Magistratu wpłynęło ich siedem.
Trzy z nich wyróżniają się spośród dotychczasowych wyroków, bowiem sąd nałożył niespotykane ? jak do tej pory ? grzywny w kwocie 2000 zł i koszty sądowe od 250 do 280 zł, w tym dwa na kierowców Ubera oraz jeden na kierowcę Bezpieczny Przejazd (w poprzednich wyrokach nakładane były grzywny 200, 500 lub 600 zł).
Spośród wywołujących w ostatnim okresie największe kontrowersje wyroków na kierowców Uber, na 24 dotychczas orzeczonych w trybie nakazowym ? dwa z nich już się uprawomocniły. Natomiast w najbliższy wtorek, 18 października, o godzinie 12:00 przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia dojdzie do pierwszej w Krakowie (i prawdopodobnie w Polsce) bezprecedensowej w działalności Ubera rozprawy sądowej w trybie zwyczajnym, zarządzonego po złożonym sprzeciwie od wyroku nakazowego, z udziałem wszystkich stron, czyli obwinionego kierowcy Ubera, oskarżyciela publicznego i świadków.
Zestawienie wydanych przez krakowski sąd wyroków wobec nielegalnych przewoźników osób w latach 2011-2016:
W związku z powtarzającymi się nieprawidłowościami w zakresie przewozów osób, Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców zapowiada, że w celu zwalczania nieuczciwej konkurencji, w dalszym ciągu będzie sprawował na terenie Krakowa nadzór nad tą działalnością.
Przypomnijmy, że każdy odpłatny przewóz osób, bez względu na sposób zamówienia i realizacji tej usługi, a także metodę płatności za nią (np. bezgotówkową) ? podlega ustawie o transporcie drogowym.