Listopad w Krakowie oznacza koncertowy zawrót głowy! Przedsmaku tego bogactwa doznamy już w ten weekend – Smolik i Kev Fox, Xxanaxx, Julia Marcell i wielu innych zagrają w naszym mieście. A przecież poza tym ciągle teatry grają swoje najlepsze spektakle, w Arsie mamy Tydzień Filmu Niemieckiego, a w Muzeum Manggha projekcję przedwojennego filmu z muzyką na żywo. Jak zaplanować sobie ten weekend? Podpowiemy Wam w naszym rozkładzie jazdy.
Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.
Zaczynamy od 61. Krakowskich Zaduszek Jazzowych! Dziś w podziemiach Kopalni Soli w Wieliczce usłyszymy na żywo wznowioną płytę „Modern Pentathlon” grupy Laboratorium.Album, który światło dziennie ujrzał 40 lat temu, zostanie odtworzony w całości przez muzyków legendarnej grupy. W koncercie gościnnie udział wezmą Krzesimir Dębski i Rasm Al-Mashan. Początek tego koncertu odbywającego się w niezwykłej scenerii o godz. 19. Za to na deser w Harris Piano Jazz Bar zagra zespół Levi z niesamowitą Ewą Novel na wokalu.Zajrzyjcie tam o 21:30!
Grają na ulicach zbierając tłumy przechodniów wokół swojej radosnej muzyki. Wystąpili w muzycznym talent show w telewizji. Mają na koncie regularnie koncerty w całej Polsce i na zagranicznych festiwalach, zapełniając całkowicie kluby i bary. Mowa o Kraków Street Band, którzy mają już rzeszę wiernych fanów i wciąż zdobywają nowych. Ich bluesowo-rockowe autorskie utwory oraz świetne covery klasyków z popkulturowej listy obowiązkowej zawsze świetnie brzmią do tańca. Ta grupa po prostu zawsze zagrzewa do tańca! Jeśli jeszcze ich nie słyszeliście, koniecznie zapraszamy do Żaczka dzisiaj o godz. 20.
Dwie postaci z dwóch różnych scen muzycznych – polskiej i brytyjskiej – które połączyło zamiłowanie do oryginalnych brzmień. Smolik i Kev Fox, bo o nich mowa, zagrają już w tą sobotę w Centrum Dydaktyki AGH. Po sukcesie ich ubiegłorocznej wspólnej płyty nadal nie przestają koncertować, a ich materiał na żywo nabiera jeszcze większej głębi. Smolika nikomu rekomendować zresztą nie trzeba – to klasa sama w sobie. Producent muzyczny i kompozytor, współpracował już z niemal wszystkimi znaczącymi muzykami w naszym kraju. Kev Fox to z kolei postać znana szczególnie fanom akustycznych brzmień rodem z Wysp. Jako support zagra zespół Kroki, grupa, która zwróciła na siebie uwagę świetną sesją live nagraną dla cyklu Sofar – ich występ jest jednym z najpopularniejszych pośród polskich wykonawców. Właśnie wyszła na świat ich debiutancka płyta. Nie przegapcie! Początek koncertu o godz. 20.
Nie wychodzimy z koncertowych sal! W Klubie Kwadrat w weekend zagra czołówka polskiej sceny alternatywnej. W sobotę usłyszymy Xxanaxx, jeden z najbardziej obiecujących zespołów elektronicznych w Polsce. Warszawski duet który tworzą wokalistka Klaudia Szafrańska i producent Michäl Wu w czerwcu tego roku wydał swoją drugą płytę, „FWRD”. Ich utwory to mieszanka tanecznej energii i delikatnego wokalu. Z pewnością rozbujają Was w sobotę po godz. 20. Z kolei dzień później w tym samym miejscu wystąpi Julia Marcell, która promuje swój najnowszy album „Proxy”. Lekkie teksty, po polsku i z dużą dozą humoru, są jednym z największych atutów ostatniej płyty Julii. Nie da się nie tupnąć nóżką do tej muzyki! Niedziela, godz. 20, Klub Kwadrat.
Aby utrudnić Wam jeszcze bardziej koncertowe wybory, polecamy wybrać się dzisiaj do Pracowni pod Baranami. Wystąpi artysta nietuzinkowy – Gypsy and the Acid Queen. Za tą długą nazwą stoi jeden człowiek – Kuba Jaworski – gitarzysta zespołów Vallium i 20 times, którego krakowskiej publiczności przedstawiać chyba nie trzeba. Kilka miesięcy temu ukazał się doskonale przyjęty debiutancki album artysty, a legendy o premierowym koncercie w krakowskiej Alchemii krążą do dziś. Podobno występy artysty dostarczają„transcendentalnych” przeżyć. Chyba warto ich doświadczyć dzisiaj o godz. 21 w Pracowni pod Baranami!
Przechodzimy do teatru! A w KTO w tym tygodniu możemy zobaczyć najlepsze spektakle z ich repertuaru!W sobotę zobaczymy Teatr Telewizji. Komedię sensacyjną” – trzeci odcinek serii zapoczątkowanej przez „Atrament dla leworęcznych”. Tym razem bohaterowie niespodziewanie dla nich samych podstawą scenariusza jednego z odcinków telewizyjnego serialu kryminalnego ? odcinka, który transmitowany jest tym razem na żywo. Spektakl rozpocznie się o godz. 19.
Ciekawe propozycje w tym tygodniu ma w zanadrzu również Teatr Barakah. W piątkowy wieczór zobaczymy tam gościnny spektakl aż z dalekiej Argentyny – „Iwona, księżniczka Burgunda?! Książę Fillip wybiera sobie nieodpowiednią narzeczoną. Ten niedorzeczny krok stawia na głowie życie każdej z postaci. Kim jest Iwona? Dowiemy się podczas spektaklu o godz. 19. Z kolei w niedzielę na scenie na Paulińskiej spektakl pt. „Szyc”, czyli sztuka Hanocha Levina, w której bawi się on stereotypami na temat żydowskiej rodziny i panujących w niej relacji. groteskowa sztuka przeplatana jest piosenkami Renaty Przemyk. Po weekendzie, w poniedziałek 7 listopada obejrzymy siódmy odcinek 'Nocy Waniliowych Myszy”, tym razem zatytułowany „Dżojstik Zagłady”. Będzie to połączenie szpiegowskiej farsy i tajemniczej podróży w osobliwe realia psychiki szaleńca opętanego władzą i swoimi własnymi słabościami. Polecamy!
Na swój popisowy spektakl „Chodu i Hop 4, – w poszukiwaniu rozumu” zaprasza w sobotę Loch Camelot! Tego wieczoru przeniesiemy się w świat „starego kina” o wydarzeniach i losach bohaterów dowiadujemy się z wyświetlanych napisów. Spotykamy tu całą galerią absurdalnych postaci o przedziwnych osobowościach, które opowiadają o sobie charakterystycznie wykonanymi piosenkami i monologami scenicznymi. Sztuka w lekki i zabawny sposób komentuje nasze narodowe wady i zalety. Już od kilku lat spektakl grany jest z powodzeniem na deskach Camelota – przekonajcie się, gdzie tkwi klucz do tego sukcesu!
Przenosimy się do Filharmonii Krakowskiej! Tam w sobotę pod batutą Gabriela Chmury wybierzemy się w muzyczną podróż po świecie. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej zagra „Amerykanina w Paryżu” George’a Gershwina, „Cztery obrazki z Nowego Jorku” Roberto Molinelliego i „Harmonielehre” Johna Adamsa. Ten pierwszy to impresja na temat stolicy Francji. Autor utworu, chcąc jak najwierniej oddać klimat pulsującego dźwiękami miasta, oprócz instrumentów orkiestry wykorzystał m.in. zwykłe klaksony samochodowe. Dzieło Włocha jest wyrazem zauroczenia Europejczyka słynnym Wielkim Jabłkiem, a Adams zatytułował swój utwór od niemieckiego określenia nauki harmonii. Macie ochotę przenieść się w ten muzyczny świat? Początek koncertu już w sobotę o godz. 18.
Czas na wernisaż! Od dzisiaj nową wystawę możemy oglądać w Galerii Łazienka na ul. Basztowej. O godz. 20 odbędzie się wernisaż wystawy „NO!PROBLEM” autorstwa Julii Płoch.Artystka w formie komiksu przedstawiła swoją fascynację… łobuzami w kociej skórze. Więź, która łączy ludzi z kotami jest czymś w rodzaju syndromu sztokholmskiego. Dziewczyny kochają łobuzów, a ludzie kochają swoje koty. Dzięki magii antropomorfizacji w komiksach i animacjach koty stają się idealnymi kandydatami na uroczych chuliganów. Fabuła komiksu Julii Płoch jest zatem prosta: miasto myszy terroryzuje trójka kocurów spod ciemnej gwiazdy. Każdy z nich wygląda jak ucieleśnienie morderczego konkubenta z rubryk kryminalnych. Koci kryminał w formie komiksu? Już czujemy, że warto to zobaczyć! Odwiedźcie koniecznie Galerię Łazienka.
Na koniec sprawdźmy, czym mogą zachwycić się w ten weekend kinomani. Dzisiaj o godz. 20:30 w Muzeum Manggha zobaczymy specjalny pokaz awangardowego niemego dokumentu Walthera Ruthmanna „Berlin. Symfonia wielkiego miasta”. Ten film z 1927 roku, który stał się prekursorem całego gatunku filmowego, jest opowieścią o jednej dobie z życia niemieckiej stolicy, podzieloną na pięć aktów odpowiadających kolejnym porom dnia. Muzykę na żywo do filmu wykona niemiecki pianista i kompozytor, Hauschka. Można być pewnym, że ten jeden z najbardziej znanych pianistów grający na tzw. fortepianie preparowanym, świetnie dopełni obraz na ekranie.
A w Centrum Kinowym Ars dziś rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego! To największy tego typu przegląd w Polsce. Zobaczymy najlepsze produkcje naszych zachodnich sąsiadów, jakie stworzyli w ubiegłym roku. Będą to m.in. „Fukushima, moja miłość”, „Pewnego razu”, „Toni Erdmann” czy ’24 tygodnie”. Filmy do zobaczenia codziennie o godz. 19 w Arsie. Jeśli nieczęsto zdarza Wam się oglądać niemieckie kino, pora nadrobić zaległości – dzieje się tam wiele ciekawego!