Rusza akcja edukacyjno-społeczna ?Plastik nie do pieca- piec nie do plastiku?, przypominająca o szkodliwości spalania odpadów, w tym szczególnie plastików w piecach, przydomowych kotłowniach i na wolnym powietrzu. Kampania trafi do podróżujących komunikacja miejską w Krakowie, Łodzi i na Górnym Śląsku.
Na monitorach w autobusach i tramwajach w Krakowie, Łodzi i aglomeracji Górnego Śląska przez dwa tygodnie będzie można oglądać animowany spot ilustrujący hasło kampanii.
-Spalanie odpadów w domowych piecach, paleniskach, w kominkach, w ogniskach jest procesem, w którym plastikowe odpady mają zbyt niską temperaturę spalania przez co, uwalniane są do atmosfery szkodliwe substancje. Pamiętajmy, że wrzucając plastik do pieca tracimy podwójnie- zdrowie oraz cenny materiał do recyklingu- powiedziała dr inż. Anna Kozera- Szałkowska z Fundacji PlasticsEurope Polska podczas inaugurującej akcję konferencji prasowej.
Kampania ?Plastik nie do pieca- piec nie do plastiku? to edukacyjne działania PlasticsEurope Polska mające na celu zwrócenie uwagi na fakt, że odpady z tworzyw sztucznych tzw. plastiki są często spalane w piecach ze względu na wysoką wartość opałową materiału, ale przy bardzo niskiej świadomości negatywnych skutków tych praktyk w społeczeństwie. ? Społeczeństwo musi mieć pełną świadomość, że spalając plastik marnowany jest surowiec oraz wytwarzana jest emisja pyłów i szkodliwych substancji, które przyczynia się do zwiększenie zanieczyszczenia powietrza w Polsce- zakończyła dr inż. Anna Kozera-Szałkowska.
Odpady z tworzyw to wartościowy materiał, który przez recykling mechaniczny można ponownie wykorzystać do wyprodukowania nowych wyrobów. W ten sposób, realizowana jest podstawowa zasada zrównoważonego rozwoju-racjonalne wykorzystanie zasobów.
Co można wyprodukować z odpadów tworzyw sztucznych?
-
Butelki PET- butelki, długopisy, inne opakowania, włókna ? tkanina ?polar?, opakowania spożywcze;
-
Rury, kable, profile okienne PCW- wykładziny podłogowe, rury, kable, parapety, elementy wzmocnień nabrzeży, podstawy znaków drogowych i ekranów dźwiękochronnych;
-
Opakowania żywności (tacki, tuby), opakowania kosmetyczne –meble ogrodowe, rury, palety, skrzynki, błotniki rowerów, elementy ogrodzeń, doniczki, zderzaki samochodowe;
-
Folie opakowaniowe, folie rolnicze- torebki plastikowe, folie budowlane, folie dachowe, torby na śmieci, doniczki, wieszaki;
-
Opakowania spożywcze- opakowania techniczne, wieszaki;
-
Nośniki CD/DVD- klosze do lamp, kompozyty konstrukcyjne dla elektrotechniki i motoryzacji;