Od przyszłego roku płyta Rynku Głównego i otaczające go ulice będą lepiej chronione. Dotyczy to sytuacji, gdy w tej wyjątkowej przestrzeni organizowane są imprezy masowe, wymagające użycia ciężkiego sprzętu i montażu konstrukcji, po których nawierzchnia może wymagać naprawy.
Od 2017 r. organizatorzy wydarzeń, którzy będą chcieli wjechać ciężkimi pojazdami i maszynami na Rynek i okoliczne ulice, będą zobowiązani do wcześniejszego wpłacenia kaucji oraz wykupienia ubezpieczenia, co ma pokryć koszty usuwania ewentualnych szkód. Dotyczy to również konstrukcji, które będą stawiane na tym obszarze. Miejmy nadzieję, że takie zobowiązania finansowe spowodują, że firmy i przewoźnicy będą bardziej ostrożni w trakcie prac w obrębie historycznego centrum Krakowa.
– Organizatorzy dużych imprez za każdym razem dostają od nas wytyczne, gdzie mogą wjechać, jakie podkłady powinni zastosować, ale i tak zdarzają się sytuacje, że nie stosują się do tych zasad i pojawiają się szkody. Potem bardzo trudno jest wyegzekwować od nich zapłatę, a nie chcemy, by ZIKiT wykonywał remont z własnych środków ? mówi Andrzej Olewicz, zastępca dyrektora w ZIKiT.
Ponadto, duże prace i rozładunki, podczas których ryzyko pojawienia się szkód jest największe, będą nadzorować pracownicy ZIKiT. Powstaną też specjalnie chronione strefy, np. nad Muzeum Historycznym zlokalizowanym w Podziemiach Rynku czy nad kanałem technologicznym prowadzącym od Wieży Ratuszowej do Sukiennic, gdzie wjazd pojazdów będzie ograniczony.
– Akurat do końca roku będziemy mieć gotową wideo rejestrację i bez problemu później ustalimy, czy płyta Rynku lub jej okolica nie zostały uszkodzone. Warto zaznaczyć, że płyta Rynku Głównego wykonana jest z płyt granitowych, co powoduje, że jest bardziej narażona na zniszczenia wywołane obciążeniami dynamicznymi lub statycznymi pochodzącymi od ruchu samochodów ciężkich lub ustawionych konstrukcji czy obiektów w porównaniu z nawierzchnią wykonaną z kostki granitowej ? dodaje dyrektor Olewicz.
Inspektorzy ZIKiT z Zespołu Pasa Drogowego potwierdzają, że po niemal każdej dużej imprezie nawierzchnia na Rynku lub otaczających go dróg, jest bardziej lub mniej uszkodzona.
Kaucja będzie uzależniona od tonażu pojazdu wjeżdżającego w obszar Starego Miasta, podobnie jak wjazd na ulice prowadzące na Mały Rynek, plac Szczepański czy plac Mariacki. Zniszczenia, których naprawę ma pokrywać kaucja, nie muszą być wyłącznie mechaniczne, ale przykładowo może to być również rozlanie oleju, czy innej trudnej do usunięcia substancji.