Strażnicy Miejscy wciąż prowadzą kontrole spalania odpadów. Tylko w styczniu tego roku funkcjonariusze przeprowadzili 1112 kontroli, ujawnili 115 nieprawidłowości, nałożyli 60 mandatów karnych na kwotę 8 200 złotych, przygotowali 9 notatek pod wniosek o ukaranie do sądu, pouczyli 46 osób. W minionym tygodniu ujawniono kilka nieprawidłowości.
Poniżej lista skutecznych interwencji z ostatnich dni:
1) W minioną sobotę dyżurny straży miejskiej odebrał zgłoszenie o czarnym, gryzącym dymie, wydobywającym się z komina posesji przy ul. Sołtysowskiej. Osoba zgłaszająca twierdziła, że na terenie nieruchomości znajduje się garaż, przy którym składowane są śmieci, a te najprawdopodobniej ?lądują? w palenisku znajdującym się wewnątrz.
Strażnicy przeprowadzili kontrolę. Okazało się, że w piecu były spalane odpady w postaci płyt meblowych. Mężczyzna, który przyznał się do popełnionego wykroczenia został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych.
2) W ubiegłym tygodniu strażnicy pojawili się również na posesji przy ul. Powstańców. Stało się tak po odebraniu zgłoszenia o zapachu spalanego plastiku, wydobywającego się z hali. Zgłaszający twierdził, że pracownicy firmy co jakiś czas wnoszą do hali kawałki mebli i sklejek.
Przybyły na miejsce patrol poprosił o otwarcie pieca. W palenisku znajdowały się pocięte laminowane płyty wiórowe. Osoba odpowiedzialna za utrzymanie ciepła w pomieszczeniu i właściwe spalanie została ukarana mandatem w wysokości 500 złotych.
3) Funkcjonariusze interweniowali także przy ul. Wyciąska. Po odebraniu zgłoszenia o zapachu spalanego plastiku i spalanej gumy oraz czarnym, gryzącym dymie unoszącym się nad posesją, dyżurny wysłał na miejsce patrol. Pod wskazanym adresem znajdował się dom, w którym pomieszczenia były ogrzewane kotłem gazowym i kominkiem.
Funkcjonariusze zainteresowali się jednak budynkiem gospodarczym, znajdującym się obok domu. W środku znajdował się piec, zasilany paliwem stałym ? ekogroszkiem. Po szczegółowej kontroli okazało się, że w palenisku znajdowały się również kawałki folii. Za spalanie tego tworzywa osoba odpowiedzialna za utrzymanie ciepła w budynku została ukarana mandatem w wysokości 100 złotych.
Przypominamy, że kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone od 6.00-22.00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.
Prośby o interwencje prosimy kierować na numer alarmowy 986.