Nowa wystawa w Kamienicy Szołayskich, to wyjątkowa okazja do zobaczenia prac klasyków nurtu awangardowego sztuce, w tym najważniejszych polskich twórców dwudziestolecia międzywojennego ? Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Eksponowane będą również prace rodzimych artystów współczesnych, czerpiących inspirację z dzieł klasyków polskiej awangardy.
Wystawa Potęga awangardy w Muzeum Narodowym w Krakowie, zorganizowana została z okazji 100-lecia tego ruchu w Polsce. Ekspozycja obejmuje 84 prace, w tym dzieła wielkich i reprezentatywnych dla awangardy artystów: Légera, Ernsta, Arpa, Mondriana, Archipenki, Malewicza i Muncha. Jej immanentną częścią jest prezentacja 40 dzieł autorstwa polskich artystów. Reprezentują oni różne tendencje awangardy: ekspresjonizm, dadaizm, surrealizm, modernizm, konstruktywizm oraz te nowsze: konceptualizm czy minimalizm. Wystawa jest próbą pokazania tendencji w sztuce awangardowej XX wieku ? zrywającej z tradycją sztuki mimetycznej, kreującej własne światy, utopijnej i często antycypującej społeczne tendencje.
? Awangarda jest jednym z tych licznych, wieloznacznych terminów w sztuce, które nie posiadają klarownej definicji. W sztuce artysta awangardowy to taki, który podejmuje się eksperymentowania. Ta wystawa to wybór, a nie panorama. To wystawa o tym, że awangarda szczerze chciała zmieniać świat. Awangardowe ruchy pierwszej ćwierci XX wieku niosły ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny, intelektualny, a w niektórych wypadkach także społeczno-polityczny. Towarzyszył im optymizm i wiara w możliwość naprawy świata i przemianę człowieka ? mówi kuratorka wystawy Magdalena Czubińska.
Dr hab. Andrzej Szczerski, z-ca Dyrektora MNK ds. Naukowych i jeden z kuratorów wystawy w MNK pisze w katalogu do niej: ?Rok Awangardy, obchodzony w 2017 roku w 100-lecie narodzin awangardy w Polsce, to przede wszystkim okazja, aby podkreślić znaczenie awangardowego dorobku artystycznego, często sytuowanego na marginesie historii kultury polskiej XX wieku. Tymczasem to właśnie awangardowi artyści zmienili nie tylko nasze malarstwo, fotografię i inne sztuki wizualne, ale współtworzyli współczesne koncepcje mieszkania i wyposażenia wnętrz, projektowali środki transportu czy zaawansowane technologicznie narzędzia pracy, wpływali na kształt przestrzeni publicznej i definiowali na nowo zaangażowanie artysty w procesy przemian społecznych.
? Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie, dzięki udziałowi w niej polskich artystów, ukazuje jednorodność i zbieżność poszukiwań artystycznych w całej Europie. Ekspozycja jednocześnie zmusza do refleksji nad znaczeniem pojęcia awangardy w sztuce, jak i do zadania pytania o to, czym jest owa ?potęga awangardy?. A może mamy raczej do czynienia z potęgą mitu o awangardzie? Lub należy stwierdzić, że wystawa dotyczy tego, co jest nam bliskie: uniwersalnej potęgi sztuki, tej, w której się odnajdujemy, niezależnie od kategoryzacji ? mówi dr hab. Andrzej Betlej Dyrektor MNK.
Zwiedzając tą wystawę, można zastanawiać się nad wielością inspiracji i znaczeń kreowanych przez artystów, ale trzeba postawić też pytanie o siłę oddziaływania „klasycznej” awangardy, która współcześnie coraz bardziej rozmywa się w nurtach popkultury.
Muzeum Narodowe w Krakowie, Kamienica Szołayskich. Wystawa „Potęga awangardy”. Od 10 marca do 28 maja 2017 r.