Smog nie od dziś mocno daje nam się we znaki. Nie tylko nam ? jego skutki odczuwają Polacy w całym kraju. Powietrze, którym dziś oddychamy, różni się jednak od tego, którym oddychaliśmy kilka lat temu. Czym? Jeszcze nigdy nie było aż tak brudne.
Raport WHO (World Health Organisation) podaje, że spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast na terenie Unii Europejskiej, aż 33 znajdują się w Polsce. Pod względem skali tego zjawiska, plasujemy się w niechlubnej czołówce. Co nas czeka, jeśli nic z tym nie zrobimy? Jak eliminować skutki smogu i jego wpływ na nasze zdrowie? Odpowiedzi na te pytania udziela serwis energetyka.inzynieria.com/smog.
Pytania i odpowiedzi
Smog to zjawisko, które występuje niezależnie od pory roku. Sprzyja mu brak wiatru, mgła oraz inwersja, dlatego zmagamy się z nim nie tylko w sezonie grzewczym, ale też w czasie upalnych letnich dni. Według najnowszych badań, wskutek smogu, w naszym kraju każdego roku umiera aż 50 tys. osób. Możemy jedynie przypuszczać, jakie ponosimy skutki zdrowotne i jakie wiążą się z tym konsekwencje ekonomiczne. Czy jest nadzieja na poprawę? Jak ochronić swoje zdrowie i życie, gdy każdego dnia narażeni jesteśmy na skażone powietrze?
Te pytania spędzają sen z powiek lekarzom i ekologom, coraz częściej padają z ust mieszkańców.
Kluczowe zagadnienia
Tym, co budzi największe obawy dotyczące smogu, jest jego wpływ na nasze zdrowie i życie. Należy dokonać analizy wpływu zakładów energetycznych i przemysłowych na jego powstawanie oraz przyjrzeć się obecnej ustawie antysmogowej i innym instrumentom prawnym, których rolą jest ochrona powietrza. Najwyższy czas podjąć dyskusję na temat nowoczesnych, niskoemisyjnych systemów ogrzewania, odnawialnych źródeł energii czy metod walki ze smogiem, na przykładach innych miast. Powinniśmy poddać ocenie dotychczasowe działania i kroki podejmowane w celu eliminowania negatywnych skutków smogu i jego przyczyn, omówić możliwości i perspektywy.
Czas na dyskusję
W dyskusji na temat smogu głos zabrać powinni przedstawiciele jednostek rządowych i samorządowych, naukowcy, inwestorzy, producenci, przedstawiciele stowarzyszeń i wykonawcy. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej i wiedzy mieszkańców, temat smogu poruszany jest coraz częściej, zarówno lokalnie, jak i w ogólnopolskich mediach. Czy jednak dość często? Czy na temat smogu wiemy już wszystko? I wreszcie: czy potrafimy mu skutecznie przeciwdziałać? Zatrważające wyniki badań pokazują, że nie i jeszcze wiele musimy się nauczyć. Im szybciej zaczniemy, tym większa szansa na to, że zdołamy oczyścić powietrze, którym oddychamy.