Wiosenny poniedziałek warto rozpocząć od zaplanowania kulturalnego wieczoru po krakowsku! A jest w czym wybierać – w Kinie pod Baranami trwa Tydzień Kina Hiszpańskiego, w BAL-u czeka nas kolejny koncert w ramach Piano Day, a w Artefakt Cafe posłuchacie o dalekiej Laponii. Polecamy nasz kulturalny rozkład jazdy!
Zaczynamy od gościnnego spektaklu Teatru Komedia w Operze Krakowskiej. Dokładnie o godz. 17:30, a następnie powtórnie o godz. 20:15 możecie zobaczyć tam spektakl „Ostra Jazda”! Do czego zdolni są ludzie z dnia na dzień pozbawieni pracy? Do czego zdolni są ludzie, którzy nienawidzą swej pracy? Wreszcie, do czego zdolni są ludzie, którzy przebywają w towarzystwie pozbawionych i nienawidzących pracy? Niestety, chyba do wszystkiego! Nawet do tego, aby porzucić utarte koleiny znanej, bezpiecznej oraz akceptowalnej społecznie rodzinnej codzienności i rzucić się w nieznane i mroczne objęcia showbiznesu? Zupełnie nagiego showbiznesu! Bohaterowie ?Ostrej jazdy? poprzez udział w niefortunnej przygodzie z kinem niezupełnie familijnym przeżyją niezwykłe emocjonalne wstrząsy i prawdziwe duchowe rozterki. W obsadzie zobaczymy m.in. Julię Kamińską, Katarzynę Żak czy Mirosława Bakę. Komedia tylko dla dorosłych – będzie się działo!
Po raz kolejny zapraszamy do Kolanka No. 6 na kolejny seans i spotkanie w ramach DKF Magazyn Kultury. Razem z organizacją All in UJ co poniedziałek oglądamy kino niekonwencjonalne, rozpatrujące temat kultury pod każdym aspektem oraz zachęcające do dyskusji. Marzec to miesiąc poświęcony kinu izraelskiemu i dziś po raz kolejny mamy szansę zobaczyć film z tego kraju. Tym razem będzie to „Konserwator”, nagrodzony w Sundance za najlepszy scenariusz zagraniczny izraelski dramat o mieszkającym w Tel Awiwie konserwatorze mebli i zabytków, całkowicie oddanemu swojej pracy. Kiedy umiera jego długoletni współpracownik musi zawalczyć o swój warsztat i przy okazji przewartościować swoje życie. Tym razem prelekcje poprowadzi dr Przemysław Dec, adiunkt w Zakładzie Historii Judaizmu i Literatur Żydowskich, w Instytucie Judaistyki UJ, a także specjalista od literatury starożytnej i języka hebrajskiego. A po seansie dyskusja! Początek o godz. 20!
W Kinie pod Baranami jeszcze do czwartku potrwa 17. Tydzień Kina Hiszpańskiego! Na dużym ekranie możemy oglądać najważniejsze hiszpańskie premiery ostatniego sezonu. Dzisiaj o godz. 19:15 możecie zobaczyć film „Musimy porozmawiać” Davida Serrano, czyli komedię romantyczną z udziałem gwiazd hiszpańskiego kina. Nuria lituje się nad mężem i nie chce przybić go prośbą o rozwód, dlatego ukrywa prawdę o sobie. Czy jej plan się powiedzie? Z kolei o godz. 21 zobaczycie wzbudzający kontrowersje film w reżyserii Imanola Uribego pt. „Daleko od morza”. Jego głównym bohaterem jest Santiago, członek terrorystycznej organizacji ETA, wychodzi z więzienia. Cały program wydarzenia znajdziecie na stronie Kina pod Baranami!
W Krakowie Piano Day świętujemy nie przez jeden, a kilka dni! Dlatego dziś kolejny koncert w ramach wydarzenia – w BAL-u na Zabłociu zagra Vitaliy Ivanov. Muzyk jest saksofonistą rozwijającym od 5 lat umiejętność gry na instrumentach klawiszowych. Zdobył wykształcenie muzyczne na Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. P. Czajkowskiego. Dwukrotnie został wyróżniony stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ?Gaude Polonia? (2006 i 2009), które jest przyznawane młodym twórcom kultury. W solowym recitalu Vitaliy zaprezentuje własne kompozycje, standardy jazzowe oraz utwory klasyczne. Nie zabraknie też improwizacji ? na podstawie kilku słów o danej osobie z publiczności, pianista tworzy jej spontaniczny muzyczny portret. Polecamy Wam ten koncert – punktualnie o godz. 20!
Na koniec zabieramy Was do Klubu Podróżników Atlantyda w Artefakt Cafe! Dzisiaj o godz. 19 zapraszamy na opowieści Kamili Kielar, z jej podróży do Laponii. Laponia to jedno z tych miejsc, o których każdy słyszał, ale mało kto powie coś więcej niż ?zimno, Mikołaj i zorza?. A przecież opowiadać o Laponii można ? wzorem lokalnych tradycji, prawie w nieskończoność. Kamila Kielar podróżuje do Laponii od 11 lat, każdym niemal sposobem: na nartach biegowych, psimi zaprzęgami, na rakietach śnieżnych, autostopem czy pieszo podczas wielodniowych trekkingów. Porozmawiamy z żyjącymi tu od wieków Saamami, ale też z wyznawcami nowożytnych odłamów religijnych. Będziemy stąpać po cienkim lodzie ? dosłownie i w przenośni oraz przemierzymy lapońskie góry? z góry na dół. Nauczymy się, które rośliny są jadalne, a które cudownie leczą. I sprawdzimy, czy łatwo jest spotkać w Laponii niedźwiedzia. Brzmi ciekawie!