Mają od 14 do 18 lat, osiągają świetne wyniki w nauce, są aktywnymi członkami społeczności szkolnej, a swój wolny czas poświęcają na działania charytatywne. Po prostu ? nie wyobrażają sobie życia bez pomagania innym. Mowa o zwycięzcach 23. Samorządowego Konkursu Nastolatków ?8 Wspaniałych?, którzy 10 kwietnia podczas uroczystej gali w magistracie odebrali gratulacje, okolicznościowe dyplomy i upominki. W tym roku jury spośród 20 kandydatów wyłoniło sześcioro licealistów i dwie gimnazjalistki.
Konkurs organizują MDK ?Dom Harcerza? i Wydział Edukacji UMK. Co roku jury, w którego skład wchodzą m.in. przedstawiciele organizacji młodzieżowych, wybiera najlepszych z najlepszych, czyli ?8 Wspaniałych?, a spośród nich ? jednego, który reprezentuje Kraków w ogólnopolskiej edycji konkursu. Przedsięwzięcie ma służyć promowaniu pozytywnych zachowań, działań i postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianiu wolontariatu. Kandydaci muszą wyróżniać się konsekwentną pracą na rzecz potrzebujących, podejmowaniem służby na rzecz społeczeństwa i środowiska, odwagą w obronie dobra i prawdy oraz nienaganną postawą w życiu codziennym.
Kim są tegoroczni Wspaniali?
Katarzyna Dudek, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego ? w wolontariacie działa od 2011 roku. W latach 2012?2014 uczestniczyła w małopolskim projekcie ?Mieć wyobraźnię miłosierdzia?. Organizowała zbiórki żywności w ramach akcji ?Podziel się posiłkiem?. Pracuje w świetlicy środowiskowej św. Wincentego a Paulo. Brała udział w projekcie ?Młodzież pamięta?. Jej pasją jest sport. Uczestniczy w zajęciach Szkolnego Kółka Górskiego. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne, m.in. w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To właśnie Katarzyna Dudek reprezentować będzie Kraków w ogólnopolskiej edycji konkursu.
Weronika Konieczna, uczennica Gimnazjum nr 47 ? działa w wolontariacie od 5 lat. Jest członkinią Szkolnego Klubu Sportowego ?Kusy?. Promuje zdrowy styl życia, współorganizuje szkolny minifestyn z okazji Międzynarodowego Dnia Serca. Od wielu lat jest wolontariuszką Banku Żywności. Angażuje się w akcje charytatywne, m.in. na rzecz osób starszych. Uczestniczy w pracach samorządu uczniowskiego. Jest szkolną Ambasadorką Praw Dziecka, a także inicjatorką wielu gier i konkursów. Bierze udział w zajęciach Krakowskiej Akademii Samorządności.
Amadeusz Lesiak, uczeń X Liceum Ogólnokształcącego ? potrafi porwać innych do działania. Zaangażował grupę 10-20 rówieśników do akcji inwentaryzacji zwierząt Nadleśnictwa Myślenice. Jest harcerzem ZHR, aktywnym w środowisku lokalnym ? m.in. organizował i montował ogród sensoryczny dla przedszkola w Skawinie, współorganizował piknik rowerowy. Był wolontariuszem podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Z własnej inicjatywy zorganizował akcję ?Flaga? w Skawinie na 3 Maja. Uczestniczy w pracy Szkolnego Koła ?Caritas?, m.in. na rzecz pensjonariuszy DPS przy ul. Helclów. Jest aktywny w akcjach charytatywnych, takich jak np. ?Wyślij pączka do Afryki?.
Paulina Lesiewicz, uczennica X Liceum Ogólnokształcącego ? w wolontariacie działa od 2013 roku. Jest aktywna w kole wolontariatu w gimnazjum m.in. w projekcie ?Mieć wyobraźnię miłosierdzia?, w kwestach na rzecz chorej mamy jednego z kolegów, Hospicjum św. Łazarza, przy organizacji wydarzenia ?Młodzi i miłosierni?, w porządkowaniu opuszczonych grobów. Została wyróżniona tytułem ?Aktywny wolontariusz?. W liceum działa w PCK i szkolnym kole wolontariatu. Uczestniczyła w zbiórce żywności dla ubogich. Uczy się języka migowego. Występowała w DPS. Jest wolontariuszką WOŚP.
Joanna Micek, uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego ? w wolontariacie działa od 4 lat. Angażuje się w szkolne akcje, śpiewa w chórze, a swoją działalność doskonale łączy z nauką. Prowadzi cotygodniowe zbiórki gromady zuchowej 31 KDH Agricola ZHR, pełni posługę liturgiczną w parafialnym kościele, pomaga w nauce kolegom i koleżankom. Współorganizuje wyjazdy zimowe i letnie dla zuchów, sprawując podczas nich obowiązki opiekunki (wychowawczyni). Wyróżnia się aktywnością w akcjach charytatywnych, m.in. w zbiórkach dla Banku Żywności i dla Caritas, kwestach dla Hospicjum św. Łazarza, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, ?Słodkim Dąbiu?, Szlachetnej Paczce, ?Górze grosza?. Organizowała konkurs ?Kamienie na szaniec? i projekt ?Śladami przeszłości?. Pracuje w samorządzie uczniowskim.
Magdalena Morąg, uczennica Gimnazjum nr 47 ? w wolontariacie działa od 3 lat. Jest członkinią Szkolnego Klubu Sportowego ?Kusy?. Promuje zdrowy styl życia. Pomaga przy organizacji imprez sportowych. Od wielu lat jest wolontariuszką Banku Żywności. Była jednym z liderów projektu ?Różnorodność naszą siłą? w ramach programu Erasmus+. Angażuje się w prace samorządu uczniowskiego. Koordynuje i organizuje akcje charytatywne m.in. na rzecz Stowarzyszenia Rodzin Adopcyjnych ProFamilia i chorych na mukowiscydozę Fundacji Matio.
Alicja Szarzyńska, uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego ? w wolontariacie działa od 2012 roku. Utworzyła kilkunastoosobową grupę wolontariuszy, którzy odwiedzają pensjonariuszy DPS. Jest autorką spektakli i pomysłodawczynią poszerzenia biblioteki w DPS. Realizuje projekt ?Savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych”. W ubiegłym roku dostała się do finału olimpiady z języka polskiego. Uczestniczy w akcjach charytatywnych, m.in. w zbiórkach dla Banku Żywności, kwestach na rzecz Hospicjum św. Łazarza, ?Górze Grosza?, ?Gwiazdce dla zwierzaka?. Jest liderką zespołu w akcji Szlachetna Paczka.
Julia Walkowicz, uczennica X Liceum Ogólnokształcącego ? działa w wolontariacie od 5 lat. Podejmuje wiele akcji charytatywnych, m.in. zbiórkę okularów dla dzieci z Afryki, zbiórkę artykułów szkolnych, zbiórkę dla kombatanta. Systematycznie prowadzi zajęcia dla dzieci w Dziecięcym Szpitalu Specjalistycznym. Prowadzi kronikę klasową. Osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach.