Nie możecie jeszcze dojść do siebie po Świętach? Mamy dla Was kilka propozycji, jak bezboleśnie wrócić do rzeczywistości dzięki kulturze! W Zet Pe Te charytatywnie zagrają Aga Zaryan i Grzegorz Turnau, w Teatrze Starym nierozwiązywalny konflikt czyli „być albo nie być” podejmie Hamlet, a na Kopcu Krakusa – jak co roku – Rękawka! Sprawdźcie nasz kulturalny rozkład jazdy!
Zaczynamy od tradycyjnego Święta Rękawki! Dzięki temu przeniesiemy się o tysiące lat wstecz, by poznać, jak żyło się w państwie Wiślan i Polan, gdy rządził nim ?Książę silny wielce, siedzący na Wiśle?. Pod kopcem Krakusa będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach, poznać dawne rzemiosło, uzbrojenie rycerzy i codzienne stroje ludności. Wszystko rozpocznie się o godz. 12 od obrzędu rozpalenia ognia, potem czeka nas m.in. Dziewczęcy Korowód Wiosenny i obrzęd Marzanny, wróżba pomyślności grodu Kraka (przed świątynią), a zakończy się po godz. 17 pogrzebem Księcia Kra i sypanie Kopca. Nie zrażajcie się pogodą i przyjdźcie świętować Rękawkę!
Możecie dziś połączyć przyjemne z pożytecznym i przyjść na koncert charytatywny dla Nury Nataah z Aleppo. W Zet Pe te z tej okazji zagrają Aga Zaryan, Grzegorz Turnau oraz Wassim Ibrahim wraz z Chórem w Kontakcie z Kontakt. Przestrzeń ruchu i tańca. Nura ma 29 lat i pochodzi ze wschodniego Aleppo. Do niedawna mieszkała tam z mężem i czwórką małych dzieci, jednak w sierpniu 2016 roku jej dom został zbombardowany. Nura była ciężko ranna, a jej zmiażdżona prawa ręka musiała zostać amputowana powyżej ramienia. Dziś będziemy zbierać pieniądze na protezę ręki dla Nury. Koncert jest inicjatywą grupy mieszkańców Krakowa oraz Polskiej Misji Medycznej. Początek koncertu o godz. 19!
W Teatrze Starym macie szansę dzisiaj zobaczyć nową interpretację klasycznego dzieła, czyli ?Hamleta? Williama Szekspira w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Tym razem w tytułowej roli księcia duńskiego zobaczymy Bartosza Bielenię, jednego z najciekawszych aktorów młodego pokolenia. Recenzenci podkreślają też, że Garbaczewski rzeczywiście przedstawia dzieło na nowo, doszukując się w nim nowych pytań i sensów. Jeżeli myśleliście, że ?Hamlet? już niczym Was nie zaskoczy, koniecznie odwiedźcie dziś Teatr Stary o godz. 18:15.
Dziś kolejny pokaz filmowy w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego przy Kinie Paradox. Wydarzenie organizowane jest pod egidą Krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk. Dzisiaj o godz. 18 zobaczymy film Petera Greeneway’a pt ?Eisenstein w Meksyku?. Fabuła jest prosta: wybitny filmowiec wyrusza do Meksyku, by za pieniądze komunistycznego agenta nakręcić film. Ta prostota jednak będzie Was w stanie zaskoczyć! W film wprowadzi Was przedmowa Piotra Kletowskiego, który specjalizuje się w problematyce kina autorskiego i azjatyckiego. A potem możecie zostać na dyskusji. Polecamy!
Na koniec proponujemy Wam wyprawę do Pięknego Psa, jednak tym razem nie na koncert, a na wystawę! Dziś o godz. 20 odbędzie się tam wernisaż wystawy Grzegorza Szwiertni pt. „Ciepłe kraje”. Została ona przygotowana specjalnie dla Pięknego Psa. Sam tytuł nawiązuje ? poprzez personalne konotacje ? do odnalezionej w archiwum autora kserokopii oryginalnego maszynopisu pierwszego tomu poetyckiego Marcina Świetlickiego ?Zimne kraje?, zawierającej wczesne formotwórcze wiersze tego poety datowane od 1981 do 1990 roku, zebrane w brązowej, sfatygowanej papierowej teczce. Autor wystawy podejmuje się tematyki polskiego fenomenu wyjazdów do ciepłych krajów i tego, jak nasze podejście do tych wyjazdów zmieniło się od lat 80. do dziś. Zapowiada się ciekawe wydarzenie!