Jedna z najpiękniejsza panoram Krakowa i Małopolski, ciekawe wystawy i wyjątkowa lekcja historii ? w długi majowy weekend warto odwiedzić Kopiec Kościuszki. Od 1 maja Kopiec można zwiedzać od godz. 9:00 aż do zmroku, a wystawy są czynne od 9:30 do 19:00.
Chcesz poznać topografię naszego miasta i ucieszyć wzrok wyjątkowymi widokami? Z Kopca Kościuszki zobaczysz jedną z najpiękniejszych panoram Krakowa, najbardziej charakterystyczne miejsca ? Wawel, Bazylikę Mariacką, Sukiennice czy Rynek Główny. Z Kopca rozciąga się również widok na całą Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Pogórze Wielickie, a przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Tatry!
? Kopiec Kościuszki to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa, w którym ciekawie spędzą czas całe rodziny ? mówi Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki. ? To miejsce, w którym można odpocząć, ale też poznać historię drogi Polaków do wolności, zobaczyć wybitnych Polaków i zabytkowy XIX-wieczny fort. Warto to zrobić szczególnie teraz, gdyż ten rok został ogłoszony Rokiem Tadeusza Kościuszki ? dodaje.
Dla miłośników zabytków architektury wojskowej wizyta na Kopcu to możliwość zwiedzenia unikatowego fortu cytadelowego, który spełniał funkcje obronne. Okalający Kopiec Fort 2 ?Kościuszko? jest jednym z najstarszych dobrze zachowanych obiektów Twierdzy Kraków.
W zabytkowych wnętrzach Fortu mieści się wiele stałych i czasowych wystaw. Odkryjesz tu bogatą historię Tadeusza Kościuszki, poznasz sekrety Twierdzy Kraków, by chwilę później stanąć „twarzą w twarz” z najwybitniejszymi Polakami, odwiedzając wystawę woskowych figur.
Dla wybierających się w majowy weekend na Kopiec Kościuszki przygotowano kolejne ułatwienie ? płatności za bilet można już dokonać kartą, nie trzeba już posiadać ze sobą gotówki! Terminale w kasach Kopca przyjmują także płatności zbliżeniowe oraz posiadają możliwość zapłaty w obcych walutach, co jest dużym ułatwieniem dla turystów z zagranicy, coraz chętniej odwiedzających Kopiec.
Warto pamiętać, że bilet wstępu uprawnia także, poza wejściem na szczyt, do wstępu na wszystkie wystawy w forcie. Jest on także formą cegiełki przeznaczonej na utrzymanie Kopca i wsparcie dziedzictwa tradycji kościuszkowskiej, gdyż właśnie na ten cel przeznaczone są wszystkie wpływy z zakupu biletów.