Małopolska Trasa Smakoszy, to zaproszenie do kulinarnej podróży po Małopolsce. Zlokalizowane na szlaku restauracje ? karczmy, serwują produkty regionalne i prezentują najlepsze kulinarne dziedzictwo Małopolski. Dołączył do nich nowy obiekt ? bardzo nietypowy, bo leżący aż w Kijowie.
Wspólna historia Polski i Ukrainy, to również wspólnota kulturowa, której echa słychać także dzisiaj. Do tego dziedzictwa należy na pewno kultura kulinarna. Współpraca operatora Trasy Smakoszy, którym jest Małopolska Organizacja Turystyczna, z zagranicznym ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Kijowie, owocuje dzisiaj powstaniem wyjątkowego miejsca promującego polską kuchnię w stolicy Ukrainy.
Switłana Jastrubenko, prowadząca w Kijowie kompleks restauracyjno-hotelowy ?Kraków? postarała się, by wystrój i kuchnia były jak najbardziej krakowskie. Na początku roku Switłana z mężem odwiedzili Kraków, a następnie kucharz z Kijowa Serhij Morozow, odbył dwutygodniową praktykę w polskiej restauracji, dzięki uprzejmości krakowskiego hotelarza Jacka Legendziewicza, w jednym z jego obiektów ? hotelu Galaxy w Krakowie. A z kolei szef kuchni hotelu Galaxy Tomasz Dziura, przybył na odbywający się pod koniec maja w Kijowie Festiwal Polskiej Kultury.
Tomasz nie mówi po ukraińsku, Sirhij nie rozumie polskiego. Ale kucharze na całym świecie, w kuchni świetnie się dogadują, w uniwersalnym kulinarnym dialekcie. Na ten specjalny dzień wspólnie przygotowali kotły bigosu, żurku i flaków, które zrobiły furorę wśród publiczności. Podczas festiwalu urządzono pokazy kulinarne (między innymi wyrobu polskiej kiełbasy) oraz pokazy barmańskie. Sponsorami imprezy były firmy Żubrówka i Soplica.
Kolejne polskie akcenty wprowadził zespół folklorystyczny ?Polacy znad Dniepru?, który pięknie zaprezentował się w mazurze, krakowiaku i tańcach z Rzeszowszczyzny, prowadząc po występach naukę polskich tańców dla gości pikniku. Na koniec wystąpił autorski zespół Joryj Kloc, mający w repertuarze oprócz ukraińskich również utwory polskie. Pełni ekspresji muzycy eksperymentują z tradycyjnymi pieśniami, sprawdzając jednocześnie wytrzymałość takich instrumentów jak bęben huculski, lira korbowa, altówka i gitara.
Małopolska Trasa Smakoszy to projekt prowadzony przez MOT od pięciu lat. Certyfikaty nadawane są co dwa lata. W tym toku nastąpi trzecia edycja certyfikacji karczm regionalnych. Około 40 obiektów w Małopolsce w każdej z edycji, już otrzymało ten prestiżowy certyfikat. Wiąże się to z promocją obiektów i całego szlaku w Polsce i za granicami kraju. Akcja jest dobrowolna i bezpłatna.
Obiekty gastronomiczne oceniane są anonimowo przez ekspertów, a decyzję o przyjęciu w poczet rekomendowanych obiektów podejmuje Kapituła. Podobnej procedurze podlegała również restauracja ?Kraków? w Kijowie, dla której certyfikat przywiozła i wręczyła Elżbieta Tomczyk-Miczka ? twórczyni Małopolskiej Trasy Smakoszy, przedstawicielka Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Miejmy nadzieję, że wkrótce na mapie Małopolskiej Trasy Smakoszy pojawią się kolejne zagraniczne obiekty, stanowiące swoiste ambasady tego co w Polsce i w jej tradycji kulinarnej nie tylko dobre, ale również warte promowania szeroko w świecie.