Pacjent gabinetu stomatologicznego spotka w nim lekarza dentystę, który ukończył odpowiednie studia i ma praktykę lekarską. Nie pracuje on jednak sam. W gabinetach stomatologicznych zatrudniane są poza tym asystentki i higienistki. Czym różni się ich praca i kto może ją wykonywać?
Charakterystyka zawodów asystentki i higienistki stomatologicznej
Asystentka stomatologiczna asystuje lekarzowi dentyście. Higienistka natomiast ma znacznie szerszy zakres obowiązków i kompetencji. Dlatego każda higienistka z powodzeniem może zastąpić w pracy asystentkę, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale odwrotna zamiana miejsc nie będzie możliwa.
Zatrudniona w gabinecie dentystycznym asystentka powinna dbać o organizację pracy lekarzy, pomagać im w utrzymaniu w należytej czystości i uporządkowaniu stanowisk, sterylizować i podawać stomatologom potrzebne narzędzia, dezynfekować je i odkażać. Asystentka przygotowuje materiały do zabiegów profilaktycznych i często w nich uczestniczy. Może ustalać terminy kolejnych wizyt, pobierać od pacjentów opłaty albo prowadzić dokumentację lekarską.
Z kolei pod względem wykorzystywania właściwych procedur medycznych higienistka stomatologiczna wykonuje zadania bardziej zaawansowane niż asystentka. Ma ona kompetencje do wykonywania zabiegów higieniczno-leczniczych. Pracuje samodzielnie, w porozumieniu z lekarzem w zakresie wszystkich dziedzin stomatologii, ale może też prowadzić profilaktykę stomatologiczną i asystować lekarzowi w czasie wykonywania zabiegów.
Zasadnicze różnice
Asystentka stomatologiczna w porównaniu z higienistką czy lekarzem dentystą ma zdecydowanie najmniejszy zakres obowiązków w gabinecie dentystycznym. Odgrywa jednak ważną rolę. Tak samo jest w przypadku higienistki stomatologicznej, która zajmuje w dużej mierze samodzielne stanowisko pracy, wykonując zabiegi profilaktyczne u pacjentów. Jej obowiązki są pośrednie pomiędzy kompetencjami lekarza dentysty a asystentki.
Wiele szkół policealnych w Polsce, m.in. w Krakowie, kształci swoich uczniów na kierunku higienistka stomatologiczna. Zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu w stolicy Małopolski, podobnie jak i w innych miastach na terenie całego kraju, jest bardzo duże. Po ukończeniu szkoły absolwent zyskuje zawód kwalifikowany, zaliczany do średniego personelu stomatologicznego profilu zabiegowego, profilaktyczno-oświatowego oraz instruktorsko-administracyjnego.