Ochrona dziecka to dla rodziców priorytet. Zaś jazda samochodem z maluchem wymaga zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa.
Dzieci do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu należy zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce przewozić w specjalnych fotelikach. Nie zastosowanie się do tego przepisu, montowanie fotelika niezgodnie z instrukcją lub używanie takiego, który nie jest dopasowany do wagi i wzrostu dziecka, grozi mandatem w wysokości 150 zł i 6 punktami karnymi. Wybór fotelików na rynku jest ogromny, a rozrzut cenowy spory ? od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jak wybrać model, który będzie bezpieczny, wygodny dla małego pasażera i trwały? Najlepiej w tym celu odwiedzić dobrze zaopatrzony sklep. Jeśli mieszkamy w Krakowie lub jego okolicach, może to być Dziecięce Centrum Handlowe ?Entliczek? oferujący tylko bezpieczne foteliki samochodowe. Pomocne przy wyborze mogą być oznaczenia umieszczane przez producentów na fotelikach, informujące o wadze i wieku dzieci, dla których są przeznaczone: grupa 0 dla noworodków, niemowląt i małych dzieci o wadze mniejszej niż 10 kg; 0+ dla maluchów o wadze mniejszej niż 13 kg; I dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg; II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg i wreszcie grupa III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg. Foteliki różnią się nie tylko wielkością, ale również konstrukcją.
Dla maluchów
Najmłodsze dzieci jeżdżą w fotelikach z grupy 0 w pozycji półleżącej, tyłem do kierunku jazdy. Taka pozycja i ustawienie są najbezpieczniejsze dla małego pasażera. Większość wypadków drogowych to zderzenia czołowe i jedynie takie zamontowanie fotelika może złagodzić skutki uderzenia i skutecznie ochronić szyję oraz kręgosłup dziecka. Z testów przeprowadzanych przez niezależne organizacje konsumenckie (ADAC w Niemczech, AA TRUST w Wielkiej Brytanii, OEAMTC w Austrii) wynika, że podczas zderzenia w foteliku montowanym przodem obciążenie mięśni szyi jest kilka razy większe, niż gdy dziecko siedzi tyłem. Aby więcej dzieci było jak najdłużej przewożonych tyłem do kierunku jazdy, wprowadzono kategorię 0+.
Dla starszaków
Gdy dziecko kończy około 18 miesięcy (9 kg), nadchodzi pora na zakup fotelika z grupy I. Foteliki te powinny mieć przede wszystkim możliwość regulacji. Zagłówek musi mieć prosty w obsłudze system zmiany wysokości, który zapewnia ochronę szyi i głowy dziecka w razie wypadku, a gdy maluch jest zmęczony podróżą, pozwala mu wygodniej odpocząć. Ważne jest również odpowiednie oparcie. Najlepiej, aby miało możliwość regulacji szerokości, dobre podparcie boczne, a także możliwość regulacji kąta nachylenia. Z kolei siedzisko musi być dobrze wyprofilowane i mieć wygodne podłokietniki. To nie tylko większy komfort, ale przede wszystkim ochrona bioder w przypadku zderzenia bocznego. Foteliki dla dzieci od 9 do 18 kg zazwyczaj umieszcza się przodem do kierunku jazdy. Ale na rynku dostępne są również modele, które pozwalają na zamontowanie tyłem do kierunku jazdy. Foteliki montowane tyłem zapewniają zdaniem ekspertów dużo większe bezpieczeństwo. Gdy waga dziecka przekracza 20 kg, fotelik można zgodnie z przepisami zastąpić podstawką. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w testach bezpieczeństwa podstawki wypadają o wiele gorzej niż foteliki. Bardzo słabo chronią dziecka przed skutkami zderzenia bocznego i czołowego. Dlatego fotelik jest najlepszym rozwiązaniem również dla starszych dzieci.
Fotelik dobrze dobrany do wzrostu, wagi i wieku dziecka będzie go chronił, a dodatkowo zapewni mu komfort podróżowania.