Straż Miejska Miasta Krakowa, współpracę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym S. A. rozpoczęła w roku 2007. Trzonem prowadzonych działań jest akcja pod nazwą ,,Bezpieczny powrót z imprezy?, ukierunkowana między innymi na wykrywanie i przeciwdziałanie przypadkom zakłócania spokoju i porządku publicznego, niszczeniu mienia, używaniu słów nieprzyzwoitych oraz spożywaniu napojów alkoholowych na przystankach.
Umundurowani strażnicy miejscy mają możliwość skutecznego podejmowania interwencji wobec sprawców czynów zabronionych, dzięki współpracy i bezpośredniej łączności z inspektorem MPK, który wykonując swoje obowiązki w ubraniu cywilnym, ma możliwość nieskrępowanej obserwacji i wezwania na miejsce zdarzenia patrolu Straży Miejskiej.
Na podstawie posiadanych informacji oraz wspólnych obserwacji wytypowane zostały linie komunikacyjne, na których najczęściej dochodzi do przypadków łamania przepisów prawa. Nawiązana współpraca objęła także kontrole głównych ciągów komunikacyjnych, po których poruszają się krakowskie tramwaje i autobusy celem ujawniania i zapobiegania przypadkom naruszania przez kierujących pojazdami przepisów Prawa o ruchu drogowym, w zakresie nieprawidłowego zatrzymania i postoju (utrudnianie bądź tamowanie przejazdu pojazdom komunikacji miejskiej).
Kolejną formą współpracy są szkolenia inspektorów MPK S. A. prowadzone przez Straż Miejską Miasta Krakowa. Na mocy wspólnego porozumienia, w celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa w pojazdach komunikacji miejskiej, rozpoczęło się szkolenie pracowników przedsiębiorstwa, mających na co dzień bezpośredni kontakt z pasażerami.
W trakcie zajęć omawiane są zagadnienia z zakresu przepisów prawa oraz prowadzone są zajęcia z samoobrony oraz techniki i taktyki interwencji, które prowadzi instruktor samoobrony i sztuk walk, trener I klasy karate, starszy specjalista Bohdan Bartnicki.
Pierwszym etapem szkolenia z przepisów prawa jest wyjaśnienie pojęcia obrony koniecznej, co to jest ujęcie obywatelskie, jak bezpiecznie dokonywać kontroli osobistej, kim jest funkcjonariusz publiczny, jakie ma prawa, obowiązki oraz w jakim zakresie jest chroniony prawem.
Drugim etapem szkolenia jest nauka wybranych technik interwencji, czyli jak skutecznie bronić się przed napastnikiem. Przedstawiane są metody obezwładniania przy pomocy dźwigni, rzutów, obaleń, a także sposoby odpierania ataków w postaci zadawanych ciosów oraz kopnięć. Równie skutecznym narzędziem obrony mogą być umiejętnie wykorzystane przedmioty codziennego użytku, takie jak klucze, teczka lub parasol.
Inspektorzy MPK S. A. uczą się również jak ma wyglądać współpraca i asekuracja podczas wspólnego patrolu lub w czasie podejmowania interwencji, celem zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności podejmowanych działań.
Szkolenia z samoobrony dla pracowników Urzędu Statystycznego
W ramach działań profilaktycznych, skierowanych do dzieci i młodzieży, Straż Miejska Miasta Krakowa, zorganizowała szkolenia dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (cykl szkoleń z samoobrony).
Z prośbą o poprowadzenie szkolenia wystąpił Krakowski Urząd Statystyczny, w trosce o bezpieczeństwo kobiet, wykonujących pracę ankieterek w terenie. Również i te zajęcia prowadzone są przez starszego specjalistę Bohdana Bartnickiego. Nauka obejmuje praktyczną samoobronę z wykorzystaniem elementów dalekowschodnich sztuk walki oraz wiedzę psychologiczną dotyczącą radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
źródło: SMMK