Kolejny dzień i kolejne kulturalne wyzwania. A jest w czym wybierać! Dziś w ICE Kraków porwie swą publiczność Arturo Sandoval ? legendarny kubański trębacz. W Teatrze Barakah natomiast można zobaczyć współczesną groteskę pt. ?Szyc?, przeplataną songami w brechtowskim stylu. Może też to dobry dzień na obejrzenie, na dużym ekranie, absolutnie kultowego dziś filmu pt. ?the Room?, uważanego za ?Obywatela Kane?a złych filmów. Jest więc dziś szansa na to, aby zobaczyć w Kinie pod Baranami najlepszy najgorszy film w historii!
Zacznijmy jednak od wystawy ?Titanic ? prawdziwa historia?, którą od kilku dni można oglądać w Krakowie, a którą wcześniej obejrzało już kilka milionów osób. Zostawione przez podróżujących rzeczy wydobywano z wraku od lat osiemdziesiątych. Następnie wystawiano je na aukcjach. Na pomysł, żeby przedmioty te zebrać i pokazać na mobilnej wystawie, wpadł Claes G. Wetterholm ? słynny szwedzki marynista, uczestnik czterech ekspedycji do wraku Titanica. Pozostałe eksponaty podarowali organizatorom krewni pasażerów, którzy przeżyli katastrofę. Do tej pory wystawę pokazywano m.in. w Sztokholmie, Barcelonie, Sewilli, Madrycie, Bratysławie, Budapeszcie i in.
Krakowianie mogą oglądać wystawę w budynku Hotelu Forum, przy ul. Konopnickiej 28. Dodatkowo każdy gość otrzyma przy wejściu bilet pokładowy prawdziwego pasażera. Dzięki temu zwiedzający dowie się, czy udałoby mu się uratować z katastrofy.
Teatr Barakah zaprasza dziś na spektakl ?Szyc?, o godz. 18.00?. Sztuka jest współczesną groteską przeplataną songami w brechtowskim stylu. Odważnym, bezceremonialnym językiem opowiada o żydowskiej rodzinie pozbawionej duchowości, skupionej na pożeraniu dóbr materialnych. Hanoch Levin bawi się stereotypami: dla żydowskiej rodziny Szyca człowiek to towar, za którym stoi banknot o określonym nominale. Stąd też główny wątek skupia się na „handlu mięsem”, czyli wydaniu córki Szyców za mąż. Pojawienie się narzeczonego to początek walki między młodymi i starym, w której kartą przetargową nie są ideały, a majątek i władza. W XXI wieku, uzależnionym od konsumpcjonizmu, sztuka zyskuje nowy wymiar. Za sprawą spojrzenia reżyserki Any Nowickiej, muzyki autorstwa Renaty Przemyk, choreografii Iwony Olszowskiej oraz ekspresywnego aktorstwa zespołu Teatru BARAKAH okazuje się niepokojąco uniwersalna. Śmieszy i bawi, ale zasiewa też w widzu ziarno podejrzliwości wobec samego siebie i motywów, którymi kieruje się życiu.
Dla wszystkich miłośników trąbki ICE Kraków przygotował niespodziankę! Dziś, o godz. 20.00 wystąpi legendarny kubański trębacz ? Arturo Sandoval. W grze pochodzącego z Kuby muzyka czuć gorącą karaibską krew. Zagorzali fani doceniają jednak przede wszystkim jego techniczną perfekcję: Sandoval jest prawdziwym mistrzem w wydobywaniu z trąbki skrajnych rejestrów. Szybko obwołano go godnym następcą Dizzy?ego Gillespiego, ale prawdziwą światową karierę zrobił dopiero po przenosinach do Stanów Zjednoczonych w latach 90. XX wieku. Grał na największych światowych scenach, współpracował z Frankiem Sinatrą, Woodym Hermanem, Herbiem Hancockiem, Tonym Bennettem. Dziś ma na koncie 19 nominacji do nagrody Grammy (w tym 10 zwycięstw), sześć nagród Billboard, a także statuetkę Emmy za ścieżkę dźwiękową do filmu Miłość lub ojczyzna, który opowiada historię jego życia.
Ponadto w Nowohuckim Centrum Kultury można już oglądać najlepsze fotografie prasowe ostatnich miesięcy. Wystawa czasowa World Press Photo 2017 to ujęcia nagrodzone w ośmiu kategoriach dorocznego konkursu na najlepszą fotografię prasową, organizowanego przez Fundację World Press Photo we współpracy z firmą Canon. Warto dodać, że w 2017 roku odbyła się jubileuszowa, 60. edycja konkursu, na którą napłynęło przeszło 80 tysięcy zdjęć nadesłanych przez ponad 5 tysięcy fotografów ze 125 krajów.
Grand Prix tegorocznej wystawy zdobył turecki fotoreporter Burhan Ozbilici, który uchwycił moment po zastrzeleniu rosyjskiego ambasadora podczas otwarcia wystawy fotograficznej 19 grudnia 2016 r. w Centrum Sztuki Współczesnej w Ankarze. Na fotografii ?An Assassination in Turkey? przedstawiono ofiarę ? Andrieja Karłowa i zabójcę.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do soboty, w godz. 11.00 ? 19.00 oraz w niedzielę, w godz. 12.00 – 19.00.
Kino pod Baranami natomiast zaprasza dziś na najlepszy najgorszy film w historii pt. ?The Room? oraz wielokrotnie nagradzany ?The Disaster Artist? w reżyserii Jamesa Franco, opowiadający o procesie powstawania ?dzieła?, z którego zasłynął Wiseau.
Będziecie mieli niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć na dużym ekranie absolutnie kultowy dziś film. Reżyser, Tommy Wiseau, jest również autorem scenariusza (zrealizowanego na podstawie nieprzyjętej sztuki i niewydanej książki), producentem filmu oraz odtwórcą głównej roli. Ta absurdalna historia trójkąta miłosnego zachwyciła uczestników Festiwalu Filmów Niezależnych w Nowym Jorku, którzy w 2004 roku przyznali filmowi Nagrodę Publiczności.
Entuzjazm reżysera i całej ekipy przesiąka z każdego kadru ?The Room?, co zapewniło filmowi rzeszę fanów mimo absurdalnej fabuły i niedociągnięć warsztatowych. To ?Obywatel Kane? złych filmów, współczesny ?Plan 9 z kosmosu? Eda Wooda, a jednocześnie niedościgniony i inspirujący wzór w dążeniu do realizacji własnych marzeń. W ciągu dekady od swojej premiery produkcja Wiseau stała się podstawą dla gry komputerowej, książki i sztuki teatralnej, a w 2017 roku zainspirowała Jamesa Franco do nakręcenia filmu o jej fascynującym twórcy.
Wzorem swojego bohatera, James Franco nie tylko stanął za kamerą, ale i zagrał główną rolę w filmie. Towarzyszy mu między innymi brat Dave Franco, Seth Rogen i Alison Brie. Oparty na wspomnieniach aktora i przyjaciela reżysera, Grega Sestero, ?The Disaster Artist? ma już na swoim koncie 10 nagród filmowych oraz dwie nominacje do Złotych Globów.