W ciągu najbliższego roku w Krakowie powstanie aż 18 parków kieszonkowych, zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach miasta. Ta niezwykła inwestycja zostanie zrealizowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach projektu „Ogrody Krakowian”. Jak będą wyglądały krakowskie parki kieszonkowe? Czy będą podobne do słynnych zieleńców z Wrocławia? Gdzie powstaną? Odpowiadamy na te i inne pytania, związane z „Ogrodami Krakowian”!
Czym są parki kieszonkowe
Swoją oryginalną nazwę parki kieszonkowe zawdzięczają angielskiemu określeniu pocket parks, które dobrze oddaje ideę tego typu przestrzeni. Parki kieszonkowe to publiczne, niewielkich rozmiarów zieleńce, których maksymalny rozmiar nie przekracza 5000 m2. Pocket parks powstają zwykle w miejscach trudnych do zagospodarowania – na niewielkiej, niezabudowanej parceli, na małym fragmencie gruntu, jaki pozostał pomiędzy dwiema działkami budowlanymi, na niewielkich obszarach o nieregularnych kształtach.
Jednym z pierwszych miejsc, określanych współcześnie parkiem kieszonkowym, powstało w latach 60. XX wieku w Nowym Jorku, w samym sercu Manhattanu. Park Paley, jak go nazwano, ma powierzchnię 390 m2, a jego największą ozdobą jest sztuczny wodospad, który oprócz efektów estetycznych, zapewnia również izolację od ulicznego hałasu.
Współcześnie, najwięcej parków kieszonkowych występuje w Australii, Chile, Meksyku, Wielkiej Brytanii oraz USA. Pierwszy polski pocket park powstał w 2016 roku w Krakowie, na Zabłociu należącym do Dzielnicy XII Podgórze. Inne polskie miasta szybko podchwyciły trend na kieszonkowe parki, które obecnie znajdują się m.in. w Łodzi, Warszawie czy Wrocławiu. I to właśnie Wrocław, za sprawą nieustannie powstających pocket parków, woonerfów i parkletów, szybko zyskał miano zielonej stolicy naszego kraju.
Idea parków kieszonkowych
Pocket parki pozwalają mieszkańcom miast doświadczyć kontaktu z naturą i stanowią odpowiedź na zbyt małą ilość natury w gęsto zabudowanych przestrzeniach miejskich. Zapewniają miejsce, w którym można odpocząć, zrelaksować się na świeżym powietrzu. Pocket parki pełnią też istotną rolę dla środowiska naturalnego – zapewniają miejsce dla żyjących w miastach ptaków, a nawet owadów.
Na terenie parków kieszonkowych, oprócz standardowej infrastruktury (jak ławki, stoliki czy parkowe kosze na śmieci), mogą znajdować się niewielkie place zabaw dla dzieci, pomniki, rzeźby, instalacje artystyczne, fontanny, oczka wodne.
Parki kieszonkowe w Krakowie
Jak wspomnieliśmy, polskim miastem, które najprężniej rozwija swoje zielone strefy, jest obecnie Wrocław. Stolica Dolnego Śląska znalazła się wśród laureatów projektu „Horizon 2020” i uzyskała 12 milionów złotych na budowę niewielkich, zielonych przestrzeni na terenie całego miasta.
Kraków nie pozostaje jednak daleko w tyle! W ciągu najbliższych miesięcy miasto zyska aż 18 nowych pocket parków, które odmienią przestrzeń lokalnej społeczności:
- Dzielnica I Stare Miasto – przy ulicy Łobzowskiej,
- Dzielnica II Grzegórzki – przy ulicy Wiślisko,
- Dzielnica III Prądnik Czerwony – przy ulicy Celarowskiej,
- Dzielnica IV Prądnik Biały – w pobliżu ulicy Gnieźnieńskiej,
- Dzielnica V Krowodrza – przy ulicy Kronikarza Galla,
- Dzielnica VI Bronowice – przy ulicy Bronowickiej,
- Dzielnica VII Zwierzyniec – przy ulicy Józefa Ignacego Kraszewskiego,
- Dzielnica VIII Dębniki – przy ulicy Skwerowej,
- Dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki – przy placu Łagiewnickim,
- Dzielnica X Swoszowice – przy ulicy Kłuszyńskiej,
- Dzielnica XI Podgórze Duchackie – przy ulicy Wincentego Witosa,
- Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim – przy ulicy Nad Potokiem,
- Dzielnica XIII Podgórze – przy ulicy Sokolskiej,
- Dzielnica XIV Czyżyny – przy ulicy Franciszka Wężyka,
- Dzielnica XV Mistrzejowice – w pobliżu ulicy Kruszwickiej,
- Dzielnica XVI Bieńczyce – przy ulicy Xawerego Dunikowskiego,
- Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie – przy ulicy Poległych w Krzesławicach,
- Dzielnica XVIII Nowa Huta – przy alei Jana Pawła II.