Już za chwilę rozpoczniemy świętowanie Wielkanocy. Wielki Czwartek w kościele rzymskokatolickim otwiera uroczystości Triduum Paschalnego, jest to jednak dzień pracujący. Działają kina, teatry, kluby. Zobaczmy więc, gdzie można pójść dzisiaj wieczorem.
Od poniedziałku trwa Festiwal Misteria Paschalia – jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. W programie na dziś szczególnie polecamy dwa koncerty: o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków „Żałobny lament”. Usłyszycie utwory Johna Dowlanda, Henry’ego Purcella, Francesco Scarlattiego oraz George’a Friderica Haendla. Natomiast o godz. 23.00 w bazylice Bożego Ciała –„Lamentationes” Wacława z Szamotuł. Będzie to światowe prawykonanie zrekonstruowanego dzieła, dedykowane Festiwalowi Misteria Paschalia. Autorem rekonstrukcji jest Marc Lewon (Schola Cantorum Basiliensis).
Bagatela, na Scenie na Sarego 7, o godz. 19.15 wystawia spektakl „Żyd” Artura Pałygi, w reżyserii Andrzeja Błażewicza. To zaproszenie do dyskusji o stereotypach i próba ich weryfikacji. Sztuka przygląda się bliżej skomplikowanej relacji polsko-żydowskiej poruszając wiele kontrowersyjnych jej aspektów. Dyrektor upadającej szkoły w małym miasteczku, by uratować budynek, w którym pracuje ponad czterdzieści lat, zwołuje zebranie w pokoju nauczycielskim. Bardziej prominentne postacie grona nauczycielskiego dowiadują się na nim od swojego przełożonego, że łatwo mogą zdobyć fundusze na renowacje ich miejsca pracy – wystarczy tylko odpisać na wiadomość pewnemu Izraelczykowi, którego ojciec uczył się w ich szkole dekady temu. Z pozoru komiczne spotkanie przemienia się w spór pełen obiegowych stereotypów i umożliwia zebranym dyskusję na temat przeszłości ich miasteczka, gdzie przed wojną połowę ludności stanowili Żydzi. Okazuje się, że wiele spraw było dotychczas przemilczanych, a nauczyciele momentami drastycznie różnią się poglądami i wiedzą na temat społeczności i kultury żydowskiej. Każdy z bohaterów dostaje szansę skonfrontowania się z przeszłością ze swojej perspektywy, a także zabrania głosu w sprawie własnych niejednoznacznych losów i postaw. „Żyd” Artura Pałygi, w reżyserii Andrzeja Błażewicza to zaproszenie do dyskusji o stereotypach i próba ich weryfikacji. Sztuka przygląda się bliżej skomplikowanej relacji polsko-żydowskiej poruszając wiele kontrowersyjnych jej aspektów. Prowokuje do debaty wolnej od jednostronnej oceny, gdzie oskarżający zamieniają się w oskarżonych i mogą odpowiedzieć na stawiane im zarzuty lub jasno podkreślić, że dany temat ich po prostu nie dotyczy. Osadzona w realiach postpeerelowskich szkoła okazuje się miejscem, w którym lokalna elita ma okazję zmierzyć się z zawiłą przeszłością.
A jeśli lubicie jazz, to polecamy Wam wizytę w Studio InfraSound na Sarego 7. Usłyszycie jazzowe improwizacje, minimalistyczne i ambientowe odurzenie, eksperymenty z elektroniką i obłożenie się klawiaturami z każdej strony – a to wszystko w wykonaniu klawiszowców. Jest taki czas, kiedy robią to wszystko z jeszcze większą dumą i swadą. Już po raz drugi w ramach Piano Day odbywa się w Krakowie seria koncertów na różne instrumenty klawiszowe. Koncerty organizowane są w Strefie na św. Tomasza oraz na Scenie Supernova. Dzisiaj także otworzy swe podwoje niedostępne na co dzień Studio InfraSound, w którym wystąpią Michał Gajlikowski i kwartet Nikodema Dybińskiego. Początek o godz. 19.00, Studio InfraSound, ul. Sarego 7.
A dla szukających dreszczyku emocji mamy kolejne spotkanie z cyklu Krakowski Czwartek Kryminalny. O godz. 18.00 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na Rajskiej. Gościem dzisiejszego spotkania będzie Agnieszka Graca, pisarka, tłumaczka i blogerka.