W poniedziałek Wielkanocny 2 kwietnia, nasza uwaga skierowana będzie na problemy osób, które dotknął autyzm. W ustanowionym przez ONZ „Dniu świadomości Autyzmu” budynki całego świata rozświetlają się na niebiesko – kolorem, który symbolicznie ma uświadamiać trudności z jakimi na co dzień spotykają się chorzy i ich rodziny. Z tej okazji, w Krakowie na niebiesko zaświecą Tauron Arena i kładka Ojca Bernatka.
Autyzm to zaburzenie rozwojowe. Pierwsze objawy pojawiają się w dzieciństwie i towarzyszą osobie nim dotkniętej przez całe życie. Mało widoczna na pierwszy rzut oka choroba stanowi ogromny problem, izoluje od otoczenia, upośledza wszelkie sfery osobowości oraz sprawia, że chory i jego rodzina mogą znaleźć się na marginesie społeczności w której żyją.
Bardzo dużą komplikacją jest to, że osoby z taką samą diagnozą, mogą mieć zupełnie odmienne zachowania i różne możliwości nawiązania relacji z otoczeniem. Objawy mają szerokie spektrum, jednak głównie związane są trudnościami w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi, werbalizacją potrzeb, utrudnionym komunikowaniem i dążeniem do zachowania schematów postrzegania i działania.
Osoby z autyzmem odczuwają jednak jak my wszyscy i pragną wzajemnych relacji. Już dorosłe z ogromnym smutkiem wspominają swoje dzieciństwo, mówiąc o pragnieniu nawiązywania kontaktów z rówieśnikami i rodziną, nawet przy braku akceptacji z ich strony.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest od 2007 roku. Od tego czasu każdego roku Fundacja JiM organizuje ogólnopolską kampanię społeczną „Polska na niebiesko”. Hasłem, które przyświeca tegorocznej edycji akcji jest „Autyzm. Na całe życie”. Inicjatywa ma na celu pokazanie, że osoby z autyzmem żyją z nim do końca. To nie choroba, którą da się wyleczyć ani też stan przejściowy.
„Polska na niebiesko” to największa w Polsce akcja uświadamiająca, czym jest autyzm. Im więcej osób przyłączy się do tej akcji, tym mocniejszy będzie jej wydźwięk i świadomość społeczeństwa, co wpłynie pozytywnie na jakość życia osób z tym zaburzeniem.
Więcej informacji na stronie www.polskananiebiesko.pl