Wiemy, że po przedłużonym wielkanocnym weekendzie niełatwo jest wrócić do rzeczywistości, dlatego mamy dla Was kilka propozycji na łagodne lądowanie w pracującym tygodniu.
Wczoraj tradycyjny odpust Emaus na Zwierzyńcu, a dzisiaj święto Rękawki na kopcu Krakusa. Od 11.30 do 18.00 będzie się można przenieść w dawne czasy. Ponad 1000-letnia tradycja, zastęp dzielnych wojów i zaradnych białek, starcie dwóch wielkich armii – to wszystko dzięki Centrum Kultury Podgórza i drużynie Wojów Wiślańskich Krak. W 2001 roku postanowili oni powrócić do historycznych korzeni święta. Od tamtej pory, co roku – we wtorek po Wielkanocy pod kopcem Krakusa można zobaczyć, jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach, potyczki zbrojne wojów oraz tradycyjne obrzędy odprawiane z okazji nadejścia wiosny. Pasjonatów historii zainteresuje też pewnie nietuzinkowa wystawa przygotowana przez Muzeum Archeologiczne „O kopcu Kraka w tradycji i badaniach”. Chętni będą również mogli przyłączyć się do sypania symbolicznego kopca-mogiły.
Dobrą zabawę zapewni Wam niezawodna Bagatela. Dzisiaj o 19.15 na Dużej Scenie na Karmelickiej 6 wystawia „Mayday”. Fajerwerki śmiechu, a zarazem pean na cześć męskiej zaradności, pomysłowości i intelektu. Niejaki John Smith, taksówkarz, usiłuje wybrnąć z pomocą przyjaciela z tarapatów i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności, demaskujących jego podwójne życie: w dwóch oddzielnych domach, z dwiema różnymi, równie mocno kochającymi go małżonkami. Smith stacza śmiertelny pojedynek z obiema kobietami, jednym homoseksualistą i komplikującymi jeszcze bardziej sytuację gapowatymi inspektorami policji londyńskiej. Historia wpadki bigamisty wydawałaby się dobrym tematem na tragedię, Cooney udowodnił, że to najśmieszniejszy temat na świecie.
Do czwartku 19 kwietnia w Kinie ARS na św. Tomasza 11 trwa kolejna odsłona najlepszego przeglądu filmowego „Sztuka za siódemkę” – najtańsza w mieście filmowa wiosna. Zobaczycie 15 różnorodnych tytułów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie: ponownie zagoszczą największe kinowe perełki, kultowe filmy, hity ostatnich miesięcy, ale też nie grane wcześniej tytuły. Na dzisiejszy wieczór szczególnie Wam polecamy dwa obrazy: o godz. 19.00 „Chata”: ekranizacja światowego bestsellera (ponad 20 milionów sprzedanych egzemplarzy), który stał się literacką sensacją w kilkudziesięciu krajach świata, także w Polsce. Poruszająca opowieść o niezwykłej podróży, która pozwala zrozpaczonemu ojcu na nowo odnaleźć sens życia i odkryć ostateczną prawdę o miłości, stracie i przebaczeniu. Mack jest szczęśliwym mężem i ojcem trojga wspaniałych dzieci. Pewnego dnia jego rodzinę dotyka tragedia. Najmłodsza córka Missy zostaje porwana. Wszelkie dowody wskazują na morderstwo, choć ciała nie udaje się odnaleźć. Mack popada w coraz głębszą rozpacz, która powoli oddziela go od świata i rodziny. Kilka lat po tragedii otrzymuje tajemniczy list z zaproszeniem do leśnej chaty, w której rozegrał się dramat Missy. List wydaje się pochodzić od samego Boga. Pełen wątpliwości i obaw Mack decyduje się na spotkanie z nieznanym, które okaże się niezwykłym doświadczeniem pozwalającym zrozumieć sens rodzinnej tragedii i zupełnie inaczej spojrzeć na życie i świat. Drugi wart uwagi film rozpocznie się o 19.10 – „To tylko koniec świata”.Nagrodzony został Grand Prix podczas tegorocznego Festiwalu w Cannes; opowiada historię 34-letniego Louisa, który powraca po dwunastoletniej nieobecności do rodzinnego domu opuszczonego po śmierci ojca. Zamierza swojej matce i rodzeństwu ogłosić, że wkrótce umrze. Na przeszkodzie stanie mu jednak niezwykle zawiła przeszłość. W obsadzie produkcji znalazła się sama śmietanka francuskiego aktorstwa: Marion Cotillard, Vincent Cassel, Lea Seydoux, Nathalie Baye oraz Gaspard Ulliel.
Zobacz zwiastun:
Kino Pod Baranami z kolei zaprasza na godz. 18.45 na przedpremierowe pokazy filmu „Maria Magdalena” w reżyserii Gartha Davisa. Opowieść o jednej z najbardziej tajemniczych kobiet w historii. Na ekranie Rooney Mara, Joaquin Phoenix oraz Chiwetel Ejiofor. Autorem muzyki do filmu jest zmarły niedawno Jóhann Jóhannsson (Sicario). Film będzie wyświetlany z polskim dubbingiem. Reżyser prezentuje głęboko ludzkie spojrzenie na jedną z najbardziej niezrozumianych kobiet wszech czasów. Biblijna biografia opowiada historię Marii, młodej kobiety, szukającej nowej drogi życia. Pierwszy wiek naszej ery, Ziemia Święta. Historia młodej kobiety, która opuszcza swą rodzinną wioskę rybacką, by podążyć za nowym ruchem. Zainspirowana charyzmatycznym liderem, Jezusem z Nazaretu oraz głoszonymi przezeń naukami, Maria Magdalena – wraz z innymi uczniami – wyrusza w podróż do Jeruzalem. Tam znajdzie się w samym sercu tworzenia się chrześcijaństwa.
Dla ciekawych świata mamy slajdowisko „Trawers: Aborygeni, aktywizm i walka o sprawiedliwość”. Miejce: Café Szafé, ul. Felicjanek 10, godzina: 20.30. Zobaczycie materiał reporterski, który powstawał przez pół roku w środowisku aborygeńskich aktywistów w Sydney i Nowej Południowej Walii: tradycyjne spotkania-gawędy, protesty, polityczne zgromadzenia. Posłuchacie wielu trudnych osobistych historii, poznacie problemy, które dotykają poszczególne klany czy aborygeńskie narody. Biała Australia ma ciemną historię – tak mawiają Aborygeni. Od przybycia angielskich osadników w 1788 roku jest to historia niewolnictwa, masakr i kulturowej degradacji Aborygenów. Wbrew pozorom, złe traktowanie Aborygenów przez „białą” Australię, to nie są zamierzchłe czasy, całkiem niedawną historią jest bowiem odbieranie dzieci rodzinom aborygeńskim, opresyjna polityka w Północnym Terytorium, złe traktowanie Aborygenów w poprawczakach czy kontrowersyjne przypadki śmierci Aborygenów w więzieniach.