Dzisiaj już półmetek tygodnia – świetny powód, żeby w dobrym nastroju spędzić wolne chwile w klubie z dobrą muzyką, w kinie albo w teatrze. W naszym dzisiejszym rozkładzie jazdy znajdziecie tylko inspirujące adresy, sprawdźcie!
Maj to miesiąc nie tylko matur – to także czas juwenaliowych zabaw w plenerze. Gwieździste niebo, piękny księżyc, koc, przyjaciele i filmy! Projekcja filmu pod gołym niebem dostarcza emocji, których nie da się wynieść ze zwykłej wizyty w kinie. Dzisiaj, w czasie juwenaliów Uniwersytetu Ekonomicznego możecie zobaczyć aż dwa filmy, których tytuły znane są każdemu studentowi. Dodatkowo wieczór urozmaicą liczne konkursy z nagrodami. Początek o godz. 18.30, Uniwersytet Ekonomiczny, ul. Rakowicka 27.
Wszystkich, nie tylko żaków, kino ARS, przy św. Tomasza 11, zaprasza na godz. 19.00 na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Romana Polańskiego „Prawdziwa historia”.Thriller psychologiczny o rodzącej się przyjaźni popularnej pisarki z tajemniczą czytelniczką, która z czasem ujawnia swoje mroczne oblicze. Delphine (Emmanuelle Seigner) to poczytna paryska pisarka, która od jakiegoś czasu cierpi na brak weny. Gdy pewnego dnia w trakcie podpisywania książek poznaje tajemniczą kobietę (Eva Green), jej życie zaczyna stopniowo zbaczać z wcześniej wytyczonego toru. Między kobietami rodzi się relacja, która z czasem z przyjaźni zmienia się w toksyczne uzależnienie. Delphine zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem, a wszystko, co uważała dotychczas za pewnik, zmienia swe pierwotne znaczenie.
A co na deskach teatralnych? W Bagateli na Dużej Scenie zgromadzi się czterech podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i widownia świadków! Niezwykła komedia kryminalna z niespodzianką rozgrywająca się w wyjątkowym krakowskim salonie fryzjerskim, nad którym mieszka upiorna pianistka, a właściwie mieszkała… Pierwsze w Polsce interaktywne przedstawienie, w którym przebieg akcji zależy w dużej mierze od publiczności. Doskonała zabawa, a można brać w niej udział wielokrotnie! W Ameryce sztuka nie schodzi z teatralnych afiszy od ponad dwudziestu lat, co uhonorowano wpisem do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa dla najdłużej utrzymującego się w repertuarze spektaklu, który nie jest musicalem. W Polsce od łódzkiej premiery w 1999 wystawiano ją w 14 teatrach, w tym siedmiokrotnie w reżyserii Marcina Sławińskiego. Jednym słowem: „Szalone nożyczki”! Początek o godz. 16.00.
Z kolei o godz. 19.00 w Grotesce kolejny odcinek cyklu „Scena Mistrzów”. To niewielkie formy teatralne i sceniczne w wykonaniu mistrzów swojego gatunku. Dzisiaj: recital kabaretowy w wykonaniu Artura Andrusa, znakomitego dziennikarza, artysty kabaretowego, poety, autora tekstów piosenek, pisarza, piosenkarza, laureata konkursu „Mistrz mowy polskiej”. Andrus to lubiany konferansjer, komentator „Szkła kontaktowego”. W czasie spotkań z publicznością Andrus mówi i śpiewa. Na recital kabaretowy składają się bardzo różne utwory: inny tekst, inna muzyka, inny charakter, inna bajka, inna beczka, inna parafia. Ale wszystkie powstały mniej więcej w tym samym celu: dla żartu, a czasem nawet wygłupu. Jeśli da się przy nich uśmiechnąć – cel zostanie osiągnięty. W piosenkach, wierszach, anegdotach autor opowiada o tym, co wcześniej zobaczył, usłyszał albo przeczytał, a czasem zmyślił. O smutnym tureckim ojcu, którego cyniczne córki wyjechały do Szwajcarii, o Bardotce zamawiającej w barze „Szalona krewetka” absynt z rumem, o nieświeżym kangurze w Watykanie i innych równie prawdopodobnych zjawiskach. Przyjdźcie, zobaczcie, posłuchajcie.
Zaś o 18.00 w Polskiej Akademia Umiejętności będzie okazja do rozmowy o człowieku z uczonymi, filozofami, lekarzami i artystami, poświęconych różnym wymiarom ludzkiego doświadczenia – religijności, moralności, twórczości i kreatywności, chorobom somatycznym i psychicznym, cierpieniu – podejmowanym z perspektywy współczesnej psychologii i psychiatrii. Rozmowy ze wspaniałymi, mądrymi i pięknymi ludźmi otwierają nasze umysły, prowokują do wysiłku intelektualnego, ciekawią, inspirują i poszerzają przestrzeń wewnętrznej wolności. Gościem dzisiejszego wieczoru będzie Jerzy Stuhr. Rozmowę o chorobie, walce i sztuce prowadzi prof. dr hab. Dominika Dudek. Polecamy!
A dla pasjonatów muzyki mamy na Szpitalnej 1 „Środy na Szpitalnej 1 = Open Decks”. Co tydzień początkujący didżeje mają do dyspozycji klubowy sprzęt i zieloną salę, a w lecie kawiarnię w bramie. Dwie środy w miesiącu przeznaczone są dla muzyki granej z płyt winylowych, a dwie z nośników cyfrowych. Open Decks to okazja do dzielenia się swoją pasją, szkolenia swoich umiejętności i postawienia pierwszego lub kolejnych kroków w karierze, a także możliwość spędzenia przyjemnego wieczoru w środku tygodnia w towarzystwie muzyki i przyjaciół. Początek o godz. 19.00. Dzisiejszy Open Decks #68 with Martin Sharp, będzie winylowy.