W piątek, 11 maja, o godz. 18.00, oficjalnie otwarty zostanie park Stacja Wisła. Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców mnóstwo atrakcji. Warto przybyć i cieszyć się kolejnym zielonym miejscem na mapie Krakowa.
Mieszkańcy będą mogli m.in.:
- wspólnie posadzić pierwsze warzywa i zioła w rabatach podniesionych, które znajdują się w nowo utworzonym parku. Towarzyszyć temu będą warsztaty ogrodnicze, na których mieszkańcu poznają ideę miejskiego ogrodnictwa (dlaczego warto hodować warzywa w mieście, jakie płyną z tego korzyści, gdzie w mieście można hodować warzywa użytkowe, mieszkańcy będą mogli zapoznać się planowaniem rozkładu warzyw i ziół – zależności między roślinami);
- obejrzeć pokaz filmu w ramach kina plenerowego;
- wystawę zdjęć historycznych parku Stacja Wisła przygotowaną przez Fundację Czas Wolny;
- wziąć udział w warsztatach ArtEko, podczas których namalują z dziećmi „ogród szczęśliwy” i zapoznają najmłodszych z książką „Mali ogrodnicy w wielkim mieście” autorstwa Marty Kuli-Ulatowskiej;
- skosztować co nieco z foodtrucków z jedzeniem i kawą.
Więcej informacji na Facebooku.
Teren, na którym powstał nowy park, przeszedł w ostatnich miesiącach gruntowną rewitalizację. Zachowaną istniejącą dotychczas zieleń, a także uzupełnionoją o nasadzenia nowych drzew i krzewów, które mają stanowić barierę dla pyłu i hałasu z ulicy. Zachowano i wyeksponowano elementy dawnej Stacji Wisła. Park skomunikowano z istniejącym otoczeniem poprzez budowę i modernizację szlaków pieszych i rowerowych, w tym budowy stacji wypoczynkowej ze stojakami rowerowymi dla rowerzystów. Cały teren objęty inwestycją został wyposażony w małą architekturę.
W parku utworzono 12 stref funkcjonalnych w zależności od pełnionych funkcji i docelowych użytkowników. Wśród nich są: strefy rekreacyjna (z miejscem na piknik), zabawowa z naturalnym placem zabaw, a także m.in. łąka kwietna, farma miejska (drewniane skrzynie – rabaty podniesione – umożliwiające wyhodowanie własnych warzyw i owoców), labirynt oraz parking dla rowerów. Całości dopełniać ma pawilon wielofunkcyjny (80 m2 a w nim toaleta, kuchnia, przestrzeń do warsztatów), który został zaprojektowany w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju m.in. zastosowano ogrody deszczowe. Docelowo nad pawilonem czuwał będzie operator, który będzie jednocześnie animatorem tej przestrzeni. W projekcie zaplanowano także plenerową scenę z parkietem tanecznym.
Koszt inwestycji to 2,6 mln zł, w tym kwota dofinansowania w wysokości 1 663 642,87 zł.