Wraz z dynamicznym rozwojem branży przewozowej wielu kierowców pojazdów ciężarowych decyduje się na zwiększenie swojej atrakcyjności na rynku pracy poprzez zdobycie uprawnień operatorskich na podesty ruchome i dźwigi HDS.
Kursy HDS dla kierowców – szansa na poprawę swojej atrakcyjności na rynku pracy
Dźwigi HDS (Hydrauliczne Dźwigi Samochodowe) to zamontowane na pojeździe ciężarowym ramię zdolne do podnoszenia od kilku do kilkunastu ton. Dzięki oferowanym możliwościom przeładunkowym oraz dużej mobilności, dźwigi HDS doskonale sprawdzają się do rozładunku, załadunku i przeładunku najróżniejszych, ciężkich towarów o standardowych oraz niestandardowych wymiarach.
Operator ramienia HDS może liczyć na pracę w wielu branżach, m.in. w: przemyśle i budownictwie, a także branży drogowej i ratunkowej. Obecnie dźwigi HDS stanowią jedne z najczęściej wykorzystywanych urządzeń we współczesnym transporcie ciężarowym. Kurs HDS dla kierowców pozwala uzyskać uprawnienia UDT umożliwiające podjęcie pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. By móc zapisać się na kurs, wystarczy posiadać prawo jazdy kat. C. Aby uzyskać certyfikat operatora ramienia HDS, należy ukończyć szkolenie teoretyczne oraz praktyczne, a także pozytywnie zdać egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.
Kurs operatorów podestów ruchomych – sposób na poszerzenie pracowniczych horyzontów
Kolejnym – nieco mniej popularnym – rodzajem kursów, które pozwalają wykorzystać potencjał nowoczesnych samochodów dostawczych i ciężarowych, jest kurs operatorów podestów ruchomych. Zwane inaczej podnośnikami koszowymi, podesty ruchome to urządzenia dźwignicowe, które pozwalają wznosić załadunek na dużą wysokość za pomocą gondoli lub platformy zamontowanej na pojeździe dostawczym lub ciężarowym.
Atrakcyjność kursu operatorów podestów ruchomych wiąże się z ogromnym potencjałem i możliwościami, jakie niesie za sobą operowanie podnośnikami koszowymi. Dzięki rozpiętości ramienia do wysokości wynoszącej nawet 60 metrów, podnośniki operatorzy podestów ruchomych mogą liczyć na pracę w szerokim zakresie branżowym przy m.in. taki powszechnych pracach jak: malowanie budynków, czyszczenie okien i elewacji, a także w: sadownictwie i leśnictwie, telekomunikacji i elektroenergetyce, przemyśle oraz na budowie. Kurs operatorów podestów ruchomych wieńczony jest zdaniem egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.
Program kursu HDS dla kierowców i kursu operatorów podestów ruchomych
Przyszły operator ramienia HDS lub podestów ruchomych powinien przygotować się na rozbudowaną część teoretyczną kursu, a także praktyczną obsługę podestu lub ramienia HDS. Część teoretyczna składa się z takich zagadnień, jak:
- rodzaje urządzeń, które podlegają UDT,
- przepisy BHP,
- przepisy DT dotyczące ramienia HDS lub podestu ruchomego,
- obowiązki operatora ramienia HDS i operatora podestu ruchomego,
- budowa i właściwości urządzeń, które podlegają UDT.