Ta fantastyczna wiadomość obiegła w weekend cały świat! Andrzej Bargiel skialpinista z Łętowni (gmina Jordanów) – po kilkugodzinnej wspinaczce dotarł na najwyższą górę Karakorum, a następnie jako pierwszy człowiek dokonał wręcz niemożliwego – zjechał z niej na nartach. To już czwarty ośmiotysięcznik na koncie młodego Małopolanina i kolejna ważna karta zapisana w historii polskiego i światowego narciarstwa oraz himalaizmu.
Ta góra od zawsze była marzeniem narciarzy wysokogórskich. Już w ubiegłym roku Bargiel próbował wejść na K2, a następnie zjechać ze szczytu. Niestety niebezpieczne warunki i niekorzystna pogoda sprawiły, że wyprawa zakończyła się niepowodzeniem. Polak nie dał jednak za wygraną i w tym roku raz jeszcze podjął próbę.
Po trwającej kilka godzin wspinaczce i udanym ataku szczytowym w niedzielę, 22 lipca bezpiecznie zjechał z najwyższego szczytu Karakorum – K2 (8611 m n.p.m.). Tym samym został pierwszym na świecie człowiekiem, który dokonał tego niewyobrażalnego czynu.
Osiągnięcia skialpinistyczne i himalajskie Andrzeja Bargiela są imponujące. Na swoim koncie ma trzykrotne mistrzostwo Polski w skialpiniźmie, a także trzecie miejsce w Pucharze Świata w tej dyscyplinie. Od kilku lat wspina się na najwyższe szczyty Ziemi, po to żeby zjechać z nich właśnie na nartach. K2 był już czwartym ośmiotysięcznikiem w karierze Małopolanina. Na swoim koncie ma Shishapangmę, którą zdobył w 2013 roku. W kolejnym, 2014 roku wszedł na Manaslu (8156 m n.p.m.), a w 2015 roku dokonał pierwszego w historii zjazdu z Broad Peaku. Ustanowił także rekord zdobycia Śnieżnej Pantery, dodatkowo zjeżdżając ze wszystkich szczytów na nartach.
Warto dodać, że kwietniu br. Andrzej Bargiel został pierwszym ambasadorem czystego powietrza w naszym regionie. Zdecydował się nim zostać, ponieważ sam na co dzień żyje w Małopolsce i walka o czyste powietrze, jest dla niego niezwykle ważna.
Zanieczyszczenie powietrza to duży problem, a ja sam jako sportowiec doskonale wiem jak to jest, kiedy brakuje nam tchu. Osobiście deklaruję, że będę z całych sił wspierał budowanie świadomości i działania związane z tym, jakim powietrzem oddychamy w całej Małopolsce – mówił wówczas Bargiel.