Między letnimi atrakcjami a jesiennymi repertuarami znaleźliśmy w Krakowie mnóstwo wydarzeń kulturalnych wartych uwagi! Młodsi i starsi mogą zobaczyć Pana Kleksa w nowej odsłonie. Tych, którzy lubią się bać, zapraszamy na maraton horrorów, a miłośników polskiego kina na nasze najlepsze filmy krótkometrażowe. Poza tym nie przegapcie nowych wystaw i koncertów! Szczegóły, jak zwykle, w weekendowym rozkładzie jazdy!
Lubicie straszne filmy? To mamy dla Was propozycję nie do odrzucenia! A dokładniej ma ją Multikino, które w najbliższy piątek zaprasza na ENEMEF: Noc Horrorów z Zakonnicą! Na ekranie zobaczycie najbardziej przerażające horrory ostatnich lat, w tym premierowo wyczekiwany film „Zakonnica”. Już opis fabuły wywołuje dreszcze. Kiedy młoda zakonnica odbiera sobie życie w klasztorze w Rumunii, nękany zmorami z przeszłości ksiądz i nowicjuszka, która ma właśnie złożyć śluby zakonne, zostają wysłani przez Watykan, aby zbadać tę sprawę. Poza tym na ekranie dwa horrorowe hity, czyli „Obecność” oraz „Obecność 2” z Patrickiem Wilsonem i Verą Farmigą w rolach głównych. Początek maratonu dla odważnych o godz. 22.00.
Już w sobotę w Kinie Mikro będziecie mogli zobaczyć trzecią serią „Najlepszych polskich 30’”, czyli selekcji najciekawszych filmów krótkometrażowych znad Wisły! Tym razem na ekranie cztery tytuły: „Euforia” – dokument o świecie wystaw psów rasowych i panującej w nim rywalizacji; „Wolta”, czyli poruszający dokument o grupie młodych gimnastyczek konnych autorstwa Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały; „Pars pro toto” o artyście zmagającym się z chorobą i samotnością – w roli głównej Jerzy Radziwiłłowicz; a na koniec „Atlas”, laureat Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, fabuła o nietypowym pacjencie szpitala psychiatrycznego (w tej roli Tomasz Kot). Seanse już w sobotę i niedzielę o godz. 21.00 w Mikro!
Jedna z rewelacji festiwalu w Cannes już niedługo wejdzie na nasze ekrany. A w niedzielę o godz. 19.00 włoski film „Dogman” możemy przedpremierowo zobaczyć na ekranie kina Ars. Mieszkańcy włoskiego miasteczka wiedzą, że Marcello, miejscowy psi fryzjer, nie skrzywdziłby nawet muchy. Niepozorny, ale lubiany przez wszystkich, dzieli swój czas między pracę, wychowywanie córki i okazjonalny handel kokainą. Z powodzeniem unika kłopotów, przynajmniej dopóki nie pojawia się Simone – trzęsący całą okolicą, wiecznie naćpany osiłek. Kiedy po raz kolejny bezwzględnie wykorzysta naiwność Marcella, psi fryzjer będzie musiał się odgryźć. To zdecydowanie jedna z tych premier, których koneserzy kinowi nie mogą przegapić tej jesieni!
Variete wraca ze swoim flagowym spektaklem! Już w ten weekend znów macie okazję zobaczyć „Chicago”, czyli słynny musical w krakowskiej wersji! Chicago rok 1929. Gospodyni domowa Roxie Hart wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca. Jej jedynym pragnieniem jest podążyć w ślady gwiazdy kabaretu – Velmy Kelly. Gdy obie lądują w więzieniu oskarżone o popełnienie morderstw, Roxie otrzymuje niepowtarzalną szansę, by spełnić swoje marzenia, zwłaszcza, że z pomocą przychodzi jej znany adwokat Billy Flynn. Historia bardzo znana, jednak w tym wykonaniu zyskuje nowe życie! Tym bardziej, że w obsadzie m.in. rewelacyjna Barbara Kurdej-Szatan. „Chicago” w Variete dzisiaj o godz. 19.00, w sobotę o godz. 18.00, a w niedzielę o 17.30.
Chcecie wiedzieć, jak brzmią „Gitara króla Francji Ludwika XIV” i koncerty Jana Sebastiana Bacha na skrzypce, klawesyn i… saksofon? Przyjdźcie na koncerty XVIII Międzynarodowego Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”. Najzdolniejsi uczniowie, studenci i świeżo upieczeni absolwenci szkół muzycznych wszystkich stopni zaprezentują również kompozycje fortepianowe Beethovena, Chopina, Statkowskiego i Liszta oraz operowe arie Monteverdiego, Vivaldiego, Purcella czy Mozarta. Koncerty odbędą się kolejno dzisiaj o godz. 19.00 koncert w Konsulacie Generalnym Węgier, w sobotę w samo południe w Pałacu Krzysztofory, a w niedzielę na zakończenie wydarzenia koncert w Konsulacie Republiki Chorwacji o godz. 19.00. Polecamy!
Już od dzisiaj nowa wystawa w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie! „Polska. Piotr Uklański” to pierwsza w Krakowie prezentacja dzieł tego artysty, który znany jest w kraju i na świecie. Uklański od ponad 20 lat rozwija refleksję nad ikonografią narodową.Kolorowe i czarno-białe fotografie, które pokazywane będą w głównej galerii wystaw czasowych MNK podkreślają jego zainteresowanie pejzażem ojczystym i mitami narodowymi. Artysta nawiązuje w szeregu prac do pejzażu Krakowa. Kim właściwie są Polacy? Dokąd zmierzamy (jako naród)? Co kształtuje nasze poczucie tożsamości, historii, zbiorowe cele? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć wystawa, którą macie szansę oglądać do 30 grudnia.
Teatr Nowy Proxima zaprasza na niezwykłe wydarzenie – premierę „Akademii Pana Kleksa”! To opowieść o niezwykłych przygodach Adasia Niezgódki, który wspólnie z innymi chłopcami odbiera nauki w szkole Ambrożego Kleksa. Spektakl w reżyserii Piotra Siekluckiego to wędrówka do krainy dziecięcej wyobraźni, opowieść o dorastaniu, w którym to, co realne i prawdziwe, miesza się z tym co wyśnione i magiczne. W roli Ambrożego Kleksa wystąpi Tomasz Schimscheiner. Cała siedziba krakowskiego Teatru Nowego zamieni się na czas spektaklu w magiczną „Akademię Pana Kleksa”, która mieści się w ogromnym budynku na samym końcu ulicy Czekoladowej. To będzie prawdziwe doświadczenie artystyczne, nie tylko dla młodszych, ale i tych starszych! Premiera w sobotę o godz. 17.15, dwie godziny później kolejny pokaz spektaklu. Kolejny pokaz także w niedzielę o 16.00.
Strefa to miejsce na ul. św. Tomasza, gdzie często możecie posłuchać muzyki świata w ramach cyklu Strefa Etno. Nie inaczej będzie w najbliższy weekend! Już w sobotę o godz. 20.00 wystąpi tam grupa Yerba Mater. Zespół na 10 lat zawiesił działalność, ale w tym roku wraca z koncertami! Yerba Mater inspiruje się współczesnym folkiem, hinduską klasyką na równi z rockiem progresywnym i muzyką współczesną. Muzycy są zafascynowani brzmieniem sazu, sarangi i sitaru. To trzeba usłyszeć! Dzień później o godz. 17.00 zapraszamy na koncert grupy Swada promujący ich najnowszą płytę „Bajkowe kołysanki”. Piękne melodie tradycyjne przeplatają się tu z autorskimi kompozycjami, które ukołyszą, uspokoją i utulą zarówno dzieci, jak i rodziców. Swada śpiewa tradycyjne pieśni narodów słowiańskich, mieszając technikę białego śpiewu z eksperymentalnymi nastrojami. Polecamy!
Na koncert w sobotę zaprasza też ArtCafe Barakah! Zagra tam krakowska grupa High Horse, która łączy wyraziste gitarowe riffy z mieniącym się emocjami wokalem i nie boi się grunge’owej melancholii, stadionowego patosu ani nieskrępowanej improwizacji. Grupa od początku podążała rock’n’rollową ścieżką i nie zszedł z niej ani na chwilę! Dodajmy, że dziennikarz muzyczny Piotr Stelmach zakwalifikował High Horse do Warsaw Orlen Marathon Jam Session, a dwa utwory grupy („1931” i „Slide”) zostały wyemitowane w audycji „W tonacji Trójki”. Posłuchajcie ich na żywo i poczujcie gitarową energię w sobotę o godz. 21.00.
Przyszedł czas na powrót Teatru Mumerus! Po wakacjach możecie zobaczyć ich spektakl „Historyja barzo cudna” w poniedziałek, 10 września o godz. 19.00 w Muzeum Archeologicznym na ul. Senackiej. Jest to spektakl o zmaganiu się z językiem i przestrzenią, determinującymi zarówno człowieka, jak i aktora, ale też wykreowaną na tę chwilę postać sceniczną. Historia ta wydarzyła się bardzo dawno temu i zarazem wydarza się wciąż, tu i teraz. Walka dobra ze złem, człowieka z diabłem, aktora z postacią. Oto cała „Historyja barzo cudna”. Polecamy!