Nauczyciele szkół samorządowych, którzy prowadzą obowiązkowe zajęcia z edukacji dla bezpieczeństwa, skorzystają z fachowej wiedzy krakowskich ratowników medycznych. We wtorek, 18 września zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Król podpisała porozumienie o współpracy z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym.
1 września 2018 r. edukacja dla bezpieczeństwa stała się przedmiotem obowiązkowym w szkołach podstawowych – jest realizowana w klasach VIII. Na zajęciach uczniowie poznają zasady właściwego zachowania oraz reagowania w sytuacjach stwarzających zagrożenie zdrowia i życia. Przedmiot obejmuje treści dotyczące organizacji działań ratowniczych, edukacji zdrowotnej i pierwszej pomocy.
Porozumienie o współpracy Gminy Miejskiej Kraków i Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zakłada współdziałanie miasta i podmiotu leczniczego w zakresie edukacji zdrowotnej i organizacji działań ratowniczych. Ratownicy medyczni poprowadzą szkolenia – np. z udzielania pierwszej pomocy – dla nauczycieli samorządowych szkół i placówek realizujących podstawę programową z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Porozumienie przewiduje też popularyzację wiedzy o ochronie zdrowia i życia, ćwiczenia praktyczne, wymianę doświadczeń oraz publikowanie materiałów szkoleniowych.