Smak Göteborga to dla mnie smak cynamonowych bułeczek w kształcie ślimaków. Ba…w zasadzie nie tylko bułeczek, ale też wielkich buł. Bo tu właśnie piekarze chlubią się rekordowymi z skali świata wypiekami. Tradycyjne Kanelbullens – bo tak nazywają się cynamonowe ślimaczki, są spożywane w domach, biurach i kawiarniach, przy każdej możliwej okazji i w ogromnych ilościach. Od kilkunastu lat z początkiem października obchodzi się w Göteborgu święto kulinarne ślimaczków cynamonowych, czyli Kanelbullens Dag.
Największe cynamonowe Kanelbullens podaje się w dzielnicy bohemy, zwanej Hagą. O palme pierwszeństwa konkuruje kilka kawiarni, z których najsłynniejsza jest Cafe Husaren. Dzielnica Haga to wyjątkowe miejsce, jest dla Göteborga tym, czym Montmartre dla Paryża czy Zatybrze dla Rzymu.
Klimatyczne drewniane domy, których parter mieści artystyczne galerie, butiki, sklepy z antykami czy oryginalnymi pamiątkami, przenoszą nas w XIX wieczny świat. Tu można kupić drewniane i szmaciane zabawki, ręcznie produkowanymi mydła, różnego rodzaju bibeloty z duszą.
Nazwa dzielnicy pochodzi od szwedzkiego słowa hagar, które oznacza łąki, które porastały te tereny, zanim w 1648 roku królowa Krystyna założyła tu pierwsze przedmieście Göteborga. Mimo gruntownej przebudowy i renowacji w latach 80 tych XX wieku, Haga zachowała staroświecki charakter, odróżniający ją od reszty miasta.
Zupełnie inny, nowoczesny charakter ma serce, czy raczej kręgosłup Göteborga – główna ulica zwana popularnie Avenyn (to skrót od Kungsportsavenyn, co oznacza: Aleja Bramy Królewskiej). Tu mieszczą się firmowe butiki, restauracje, puby i nocne lokale. Podobno wzorowana była na francuskich Champs-Élysées. Ponieważ aleja biegnie nieco w dół, najlepiej widać ją spod fontanny z Neptunem na placu Götaplatsen, od którego Avenyn bierze początek.
Posag Neptuna jest symbolem miasta, chociaż to dzieło Carla Millesa w momencie powstania wzbudziło wiele kontrowersji. Odlaną z brązu statuę ukończono w 1927, a odsłonięto w 1931 roku. Część mieszkańców Göteborga była zbulwersowana nieprzyzwoitym ich zdaniem przyrodzeniem antycznego Boga i powszechnie domagano się korekty pomnika. Po korekcie wykonanej przez twórcę malutki penis może tylko śmieszyć, co uznaje się za zemstę artysty.
Plac Götaplatsen, otwarty w obecnej formie w 1923 roku przy okazji wielkich uroczystości jubileuszowych 300 lecia miasta, stanowi tak naprawdę centrum kulturalne miasta. Otaczają go instytucje kultury: Sala Koncertowa, Teatr Miejski i Biblioteka Miejska. Przy końcu Avenyn uwagę przykuwa gmach Teatru Narodowego.
Wśród charakterystycznych budynków należy zwrócić uwagę na biało-czerwony biurowiec budynek, Lilla Bommen, zwany też potocznie „Pomadką”. Z jego najwyższego piętra, z kawiarni z punktem widokowym podziwiać można widoki na port i samo miasto. Tuż obok w porcie uwagę na uwagę zasługuje opera bryłą przypominająca statek, kiedyś uważana za bardzo rewolucyjny projekt architektoniczny.
Na nabrzeżu przycumowany jest żaglowiec Barken Viking z 1905 roku, mieszczący hotel z restauracją i centrum konferencyjnym. W portowy klimat wpisuje się Muzeum Morskie z ciekawymi statkami, które można zwiedzać wewnątrz.
Muzeum Historii Naturalnej, największy w Szwecji ogród botaniczny, największy w Skandynawii lunapark Liseberg czy też Universeum, czyli interaktywne muzeum-centrum nauki – to niezwykłe atrakcje, które urozmaicają pobyt w mieście. Znajduje się tu dużo kanałów i mostów, które najlepiej odkrywać pływając łódkami Paddan. Zwiedzanie łódkami, ale i autobusem turystycznym odbywa się w tzw. systemie Hop on – Hop Off: można wysiąść, pozwiedzać okolicę, a później wsiąść i kontynuować podróż.
By dobrze zorganizować sobie zwiedzanie i nie stracić nic z atrakcji Göteborga, najlepiej kupić kartę turystyczną Gothenburg Pass z opcją Travelcard, która zapewnia wolny wstęp do wymienionych atrakcji turystycznych, darmowe parkingi, przejazdy tramwajami, autobusami i łodziami w mieście i dodatkowo zniżki w niektórych sklepach i lokalach. Więcej informacji uzyskać można w Gothenburg Tourist Centre, tel. 46 31 368 42 00, e-mail: turistinfo@goteborg.com i na stronie www. goteborg.com