Do wizyty u dietetyka należy się dobrze przygotować. Warto więc wiedzieć, jakie badania trzeba wykonać, a także jakie informacje o dotychczasowym sposobie odżywiania zebrać. Co jeszcze należy przygotować? Jak wyszukać dobrego dietetyka w Krakowie?
Czym zajmuje się dietetyk?
Dietetyk jest specjalistą, który zajmuje się wpływem żywności i sposobu żywienia na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. Mylne jest więc twierdzenie, jakoby był tylko i wyłącznie ekspertem od odchudzania – walki z nadwagą i otyłością. Kompetencje dietetyka są znacznie szersze. Bardzo często ocenia sposób odżywiania i pomaga w zmianie nawyków żywieniowych, ale nie tylko osób otyłych, ale także zbyt chudych, cierpiących na choroby przewlekłe, posiadających alergie. Tak więc dzięki współpracy z dietetykiem można nie tylko schudnąć, ale poprawić stan zdrowia, samopoczucia.
Dietetyk w Krakowie – co trzeba wiedzieć?
Gdzie pracuje dietetyk? Gdzie można zgłosić się do lekarza o tej specjalizacji w Krakowie? Okazuje się, że z dietetykami spotkać można się przede wszystkim w szpitalach, przychodniach, poradniach specjalistycznych i dietetycznych. Placówki w Krakowie, w których przyjmuje dietetyk, można przejrzeć m.in. na ranking.abczdrowie.pl/s/dietetyk/kraków. To ranking, w którym nie tylko znajduje się lista lekarzy i przychodni, ale również oceny i opinie, jakie wystawili im pacjenci. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć dietetyka, do którego warto się zgłosić.
Warto wiedzieć, że na stronie jest również mapa, dzięki której możliwe jest wyszukanie gabinetu znajdującego się niedaleko miejsca zamieszkania, pracy. To istotne zwłaszcza dla zabieganych osób. Warto wziąć pod uwagę lokalizację przychodni, ponieważ rzadko kończy się tylko na jednej wizycie. Nie ma sensu tracić czasu na dojazdy, bo może się to przyczynić do zniechęcenia.
Dzięki wspomnianej stronie można też poznać ceny konsultacji dietetycznej. Niektórzy specjaliści je podają, dzięki czemu można mniej więcej sprawdzić, z jakim wydatkiem należy się liczyć. Z informacji podanych na stronie wynika, że w Krakowie za wizytę u dietetyka trzeba zapłacić średnio 120 zł.
Jakie badania warto zrobić przed wizytą u dietetyka?
Aby z pierwszej wizyty u dietetyka wynieść jak najwięcej, warto się do niej odpowiednio przygotować. Wielu uważa, że do ułożenia diety wystarcza płeć, wiek, wzrost, waga i stopień aktywności fizycznej. Nic bardziej mylnego. Dietetyk, aby skomponować zbilansowaną dietę, musi mieć do dyspozycji znacznie więcej danych. Są to przede wszystkim wyniki badań laboratoryjnych. Jakie?
Z pewnością przed wizytą u dietetyka warto jest zrobić morfologię krwi z rozmazem, zbadać glukozę na czczo, profil lipidowy, który określi poziom cholesterolu całkowitego, LDL i HDL oraz trójglicerydów we krwi, enzymy wątrobowe: AlAT i AspAT i TSH. Dobrze jest też zlecić badanie ogólne moczu.
Jeśli miało się kiedyś wykonywane zabiegi typu gastroskopia, kolonoskopia, warto wziąć ze sobą ich wyniki. Jeśli przebywało się w szpitalu trzeba zabrać wypis.
Jednak to nie wszystko. Przed pierwszą wizytą dobrze jest przygotować dzienniczek żywieniowy. Powinny się w nim znaleźć informacje na temat produktów, jakie zjadło się w ciągu minimum 3 dni. Dobrze, gdy okres ten uwzględnia nie tylko dni powszednie, ale i weekend. Bardzo często bowiem posiłki zjadane w tygodniu różnią się od tych z dni wolnych, tak jak ich ilość czy objętość. Zapisać trzeba wszystko, co się zjadło. Nie można pomijać zwłaszcza przekąsek, napojów, jak i tłuszczów dodawanych do potraw.