Marzec rozpoczyna się z przytupem – koncerty Mikromusic, Hańba! i Bitamina i symfoniczne wersje utworów Metalliki. Fani Wiedźmina powinni wybrać się do Teatru Nowego, a Ci żyjący jeszcze tegorocznymi Oscarami – do BAL-u. A to dopiero początek kulturalnych atrakcji.
Rzecz dzieje się wieczorem i w noc poprzedzającą rozprawę sądową, w której oskarżonym jest Dymitr Karamazow, a jednym ze świadków ma być jego przyrodni brat Iwan… Tak można rozpocząć opis spektaklu “Zmora” Teatru Mumerus, który możecie zobaczyć na ich scenie już w najbliższą niedzielę i poniedziałek o godz. 19.00. Spektakl jest oparty na fragmentach „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego, wśród których najważniejszy to rozmowa z tytułową zmorą, jedną z najbardziej znanych sekwencji z literatury światowej. W specjalnie skomponowanej, małej przestrzeni Teatru Zależnego na Kanoniczej 1 rozgrywa się historia zbrodni. Bo „Bracia Karamazow” są także powieścią kryminalną.
Piękny początek weekendu gwarantuje Klub Studio. W najbliższy piątek zagra tam grupa Mikromusic! Ich muzyka wymyka się wszelkim klasyfikacjom. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Niektórzy dziennikarze określają ich muzykę jako avant pop lub art pop. Mikromusic ma na koncie sześć płyt, ale prawdziwą moc pokazują na koncertach. Szczególnie jeśli chodzi o niezwykły wokal Natalii Grosiak, którego nie można pomylić z żadnym innym! Z pewnością usłyszymy takie przeboje grupy jak “Takiego chłopaka” czy “Tak mi się nie chce”. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00.
Warto wybrać się do Pięknego Psa w ten weekend z minimum dwóch powodów. Pierwszym jest to, że są to ostatnie dni tego lokalu pod aktualnym adresem – działają na Bożego Ciała tylko do 18 marca. A drugim powodem jest piątkowy koncert zespołu Hańba! Ten jeden z najbardziej oryginalnych zespołów na polskiej scenie muzycznej z pewnością rozgrzeje publiczność swoją punk-rockową energią. Hańba! to fikcyjna muzyczna opowieść, której bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata końca lat 30. Nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Na ważne tematy z przytupem! Koncert w piątek o godz. 20.00.
BAL na Zabłociu zaprasza w sobotę na pokaz nominowanych do Oscarów 2019 krótkometrażowych fabuł! Już wiemy, że w tym roku statuetkę zdobył film “Skin” Guya Nattiva, który pokazuje schemat tworzenia się uprzedzeń rasowych u dzieci. Poza zwycięzcą obejrzymy jeszcze „Marguerite” o przyjaźni starzejącej się kobiety i pielęgniarki, “Madre”opierający się na rozmowie telefonicznej matki z synem, „Drapieżnika”, czyli historię dwóch chłopców, którzy przypadkiem gubią się w kopalni odkrywkowej, a także “Zatrzymanie” o historii morderstwa dwulatka przez 10-latków w latach 90. Seans rozpocznie się o godz. 21.00.
Dla fanów Wiedźmina mamy specjalną teatralną propozycję. W Teatrze Nowym już w ten weekend obejrzycie spektakl “Wiedźmin Turbolechita”. Autorem tekstu jest Ziemowit Szczerek, laureat Paszportu Polityki, który rozprawi się z polskością i całym zestawem cech jej towarzyszącym. „Wiedźmin. Turbolechita” to satyra na istniejącą i nieistniejącą rzeczywistość, teatralne zmierzenie się z tożsamością Polaków, skonfrontowanie ze stereotypami, schematami i kompleksami. Ten spektakl to brutalna walka z potworami – tymi, które faktycznie są, które być mogą i tymi, których tak naprawdę nie ma. To rzecz o nas. W roli głównej Juliusz Chrząstowski. Jesteśmy bardzo ciekawi efektu! Spektakl w Teatrze Nowym w piątek o godz. 19:15 oraz w sobotę o godz. 19:15 i 21:15.
Jeszcze do soboty potrwają jubileuszowe X Dni Komedii dell’Arte! Ta dziedzina sztuki pojawiła się w XVI w. we Włoszech i była pierwszym zawodowym teatrem nowożytnej Europy. Celem wydarzenia jest promowanie wiedzy na temat tego niezwykłego teatralnego zjawiska jakim była i jest komedia dell’arte. W sobotę w ramach zwieńczenia jubileuszu w Teatrze Praska 52 na Dębnikach będziemy mogli obejrzeć m.in. pokaz tańców renesansowych w wykonaniu baletu Cracovia Danza. Na dokładkę Trupa “Komedianty” pokaże swoją sztukę zatytułowaną “Koronkowa rocznica”. Początek Wieczoru z Komedią o godz. 19.00.
W niedzielny wieczór w Centrum Kongresowym ICE posłuchamy muzyki grupy Metallica w wersji symfonicznej! W tym legendarnym repertuarze wystąpi SCREAM INC, czyli jeden z najlepszych coverbandów grupy Metallica na świecie. Towarzyszyć im będzie orkiestra symfoniczna ‘Orion’. Na koncercie usłyszymy największe przeboje Metallica w symfonicznych aranżacjach wykonanych tak jak na słynnej płycie “Metallica S&M”. „Nothing Else Matters” ze smyczkami? My czekamy i to bardzo! Początek koncertu o godz. 19.00.
Bitamina już w niedzielę wystąpi w Klubie Kwadrat. Z pewnością podczas koncertu usłyszymy ich największy hit, czyli “Dom”. Ale nie zabraknie też przedpremierowego materiału z drugiej płyty grupy, która ukaże się wiosną 2019 roku. Bitamina powstała z przyjaźni trojga ludzi i z miłości do muzyki. Słychać to dokładnie w tekstach oraz produkcji bitów. Wrażliwość, z jaką trafiają do słuchacza jest zaskakująca, a wyśpiewywane emocje każdy odczuwa bardzo osobiście. Koncert Bitaminy rozgrzeje publiczność równo o godz. 20.00 w niedzielę!
A może by tak opera na wielkim ekranie? Taką propozycję regularnie przedstawia Kijów.Centrum. W najbliższą sobotę o godz. 18:45 prosto z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku obejrzymy “Córkę pułku”. Rubasznie rozkoszna, lekka i zabawna opera komiczna Gaetana Donizettiego jest niestety rzadko wykonywana. Kompozytor postawił wykonawcom tak wysokie wymagania, że tylko nieliczni śpiewacy są w stanie zaśpiewać rolę Tonia. Dlaczego? W swej arii trwającej zaledwie trzy minuty artysta musi zaśpiewać aż 9 wysokich dźwięków ‘c’. W tej roli usłyszymy Javiera Camarenę, który w sezonie 2017/18 występuje w „Semiramidzie” Rossiniego. W roli tytułowej córki pułku, czyli przygarniętej przez żołnierzy sieroty, która okazuje się w końcu dzieckiem arystokratycznej rodziny, usłyszymy Pretty Yende.
Na koniec coś dla tych młodszych i nie tylko! Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na niedzielne spotkanie z cyklu „Bajki i baśnie japońskie” o godz. 11.00. W tym tygodniu bohaterami wydarzenia będą dwa psy – japoński pies Hachikō i polski piesek Dżok– dwie historie, które wydarzyły się w dwóch bardzo odległych krajach. Co je łączy? Wierność i przyjaźń, bezwarunkowe oddanie, pamięć, która przetrwała do dziś i znalazła swoje ważne miejsce – miejsce w przestrzeni miast – Tokio i Krakowa, i najważniejsze: miejsce w naszych sercach. Podczas spotkania wysłuchamy tych dwóch pięknych historii i weźmiemy udział w warsztatach.